Czy krew w moczu zawsze wiąże się z występowaniem niebezpiecznej choroby?

0
2847

Poznaj najczęstsze przyczyny tej niepokojącej dolegliwości.

Podczas oddawania moczu, Twój niepokój wzbudził jego dziwny, czerwonawy kolor? Prawdopodobnie przyczyną zmiany jego zabarwienia jest obecność krwi co może wskazywać na stan zapalny, infekcję lub inną chorobę dróg moczowych. Nierzadko jest to objaw poważnego schorzenia, które nieleczone niesie ze sobą poważne komplikacje. Sprawdź zatem jakie są najczęstsze przyczyny krwiomoczu.

Krew w moczu z medycznego punktu widzenia

krew w moczuHematuria bo tak inaczej nazywać można krwiomocz ma miejsce w przypadku kiedy to wynik badania moczu wykaże obecność czerwonych krwinek w ilości powyżej 3>. Krew w moczu może pojawić się w wyniku np. infekcji, stanów zapalnych lub dysfunkcji ze strony układu moczowego, jako efekt uboczy zażywania specyfików farmaceutycznych lub jeden z objawów purpury (skazy krwotocznej).
Krwiomocz często towarzyszy osobom zmagającym się z kamicą nerkową oraz po urazach narządów moczowych (nerki, pęcherz, moczowody, cewka).
Hematuria może być również objawem zawału nerki – spowodowany jest on z reguły martwicą brodawek nerkowych lub torbielami nerkowymi.
Nierzadko krew obecna w moczy jest objawem polipów występujących w pęcherzu.

Czy wiesz, że wyróżniamy dwa rodzaje krwiomoczu? Jest to krwiomocz mikroskopowy (obecność krwi w moczu potwierdzić mogą jedynie profesjonalne badania) oraz krwiomocz makroskopowy (krew w moczu bez problemu dostrzeżesz gołym okiem”).

Nieprzyjemna dolegliwość

Aby stwierdzić krwiomocz nie potrzebujesz dokładnej analizy moczu, bez problemu rozpoznasz go w toalecie podczas oddawania moczu. Ten z reguły jest bardzo mętny a jego kolor uzależniony jest od ilości zawartych w nim erytrocytów. Powodem do niepokoju powinna być obecność tzw. skrzepów krwi.
Oprócz wyżej wymienionych krwiomoczowi towarzyszą także inne objawy. Są to m.in.:

– częstsze niż zwykle wizyty w toalecie,

problemy z oddawaniem moczu,

– ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu,

– nieustające parcie na pęcherz,

ból brzucha,

– skurczowe bóle dróg moczowych,

– ostry promieniujący ból w okolicach lędźwi,

– nudności, wymioty,

– podwyższona temperatura ciała,

Krwiomocz w zależności od przyczyny może trwać od kilku do nawet kilkunastu dni a nawet tygodni. Czasami jest to jednorazowy objaw lub wręcz przeciwnie – objaw, który po pewnym czasie znowu powraca.
W niektórych przypadkach krwiomocz może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów a obecność krwinek czerwonych w moczu potwierdzą tylko i wyłącznie badania. Jeżeli masz świadomość, że w Twoim organizmie dzieje się coś złego nie czekaj tylko natychmiast skonsultuj się z lekarzem!

Na jaką chorobę może wskazywać obecność czerwonych krwinek w moczu?

Obecność krwi w moczu to bez wątpienia powód do niepokoju. Krwiomocz może występować jako objaw różnych chorób, czasami bardzo poważnych. Zastanawiasz się co może być przyczyną Twoich dolegliwości. Oto one:

infekcja i stany zapalne narządów układu moczowego,

– kamica nerkowa,

gruźlica nerek, pęcherza,

– zawał nerki,

– zakrzepica tętnic nerkowych,

kłębuszkowe zapalenie nerek,

– występowanie torbieli na nerkach,

– przerost prostaty,

choroby nowotworowe,

– choroby o podłożu autoimmunologicznym,

– anemia sierpowata,

– choroba popromienna występująca najczęściej po radioterapii,

– „zespół dziadka do orzechów” – osoby z tą przypadłością odczuwają także ogólne rozbicie i osłabienie, silne promieniujące bóle brzucha, na nogach pojawiają się żylaki oraz zmiany w postaci guzów odbytu.

Nigdy nie lekceważ występujących objawów!

Krwiomocz jak każda inna choroba niesie ze sobą szereg powikłań – związane są one ściśle z chorobą jaka przyczynia się do pojawienia się w moczu krwinek czerwonych.
Jednym z najczęściej spotykaniem efektem ubocznym niewyleczonej infekcji bakteryjnej jest roponercze – ostre zakażenie bakteryjne, charakteryzujące się obecnością ropnej treści w miedniczce nerkowej.
Pamiętaj, że tylko wczesna diagnoza i podjęcie natychmiastowego leczenia może uchronić Cię przed wystąpieniem groźnych powikłań!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Prawda znana nie od dziś. Metoda zapobiegania krwiomoczu uzależniona jest od choroby z jaką się zmagasz. Dlatego na początku należy ustalić przyczynę a dopiero potem resztę. Dbaj o okolice intymne – pamiętaj o regularnej zmianie bielizny, zachowaj ostrożność kiedy korzystasz z toalety publicznej a uchroni Cię to przed nieprzyjemnymi infekcjami. Krwiomocz może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych suplementów, tabletek na zaparcia, antybiotyków lub leków np. przeciwzakrzepowych. Jeżeli jesteś diabetykiem zwróć uwagę na swoją dietę – zmniejsz spożycie cukrów oraz tłustych potraw. Nawadniaj się – wypijaj co najmniej 2 litry wody dziennie, nie odkładaj wizyty w toalecie na później i co najważniejsze badaj się regularnie!

Przyczyny krwiomoczu mogą być bardzo różne, jednak zawsze należy zachować czujność. Być może w Twoim organizmie dzieje się coś złego? Nie czekaj, zadbaj o swoje zdrowie i umów się na wizytę lekarską jeszcze dziś!

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ