Kosmetyki z emolientami w leczeniu łuszczycy

0
2749
Kosmetyki z emolientami w leczeniu łuszczycy

Jeżeli mamy łuszczycę musimy oczywiście stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry. Łuszczyca aktualnie obrosła niestety wieloma mitami – większość z nich jest jednak całkowicie przekłamana oraz w ogóle nieuzasadniona medycznie. Niektórzy obawiają się bowiem osób z łuszczycą skóry, myśląc, że jest to choroba zaraźliwa – tymczasem to zwykła nieprawda. A Ty co wiesz na temat uciążliwego schorzenia?

Jak się zaczyna łuszczyca?

Kosmetyki z emolientami w leczeniu łuszczycyŁuszczyca pojawia się zwykle na skutek przesadnej rozbudowy naszych komórek naskórka, przyczyniają się do niej także między innymi nadmierny rozwój wielu naczyń krwionośnych oraz akumulacja komórek zapalnych. Schorzenie to rozwija się na tle immunologicznym oraz bywa niejednokrotnie dziedziczone, choć jednak nie wszystkie mechanizmy powstawania choroby zostały zbadane oraz dobrze poznane. Według szacunków na łuszczycę cierpi nawet od 1 do 3 procent całej populacji. Może ona ujawnić się u osób przed 40. rokiem życia (często dotyka nawet bardzo młodych ludzi, na przykład przed ukończeniem 22 lat). W takiej sytuacji mówi się o I typie łuszczycy, zazwyczaj przekazywanym genetycznie oraz będącym wyjątkowo uciążliwym. Nieraz jednak łuszczyca atakuje dopiero po 60-tce (II typ) – wtedy przebiega ona łagodniej i rzadko się ją dziedziczy.

Klasycznym i najczęstszym objawem łuszczycy jest wykwit, czyli po prostu czerwona plama, którą pokrywa taka srebrna łuska. Kieddy ją zdrapiesz – widać taką błyszczącą powierzchnię, może wystąpić także punktowe krwawienie. Uszkodzony naskórek niejednokrotnie sprawia, że skóra niestety często pęka i pojawiają się na niej niewielkie rany. Stanowią one „otwarte wrota” dla licznych bakterii, więc nietrudno o niepożądane zakażenie. Dlatego pamiętaj, że w leczeniu łuszczycy naprawdę niebagatelne znaczenie ma właściwa i codzienna pielęgnacja skóry za pomocą emolientów. Sa to specjalne preparaty medyczne, które są oparte na substancjach o właściwościach kojących oraz łagodzących wszelkie podrażnienia. Dzięki nim obecne zaczerwienienia ustępują albo po prostu znacznie się zmniejszają, a nasza skóra zatrzymuje wodę oraz nie przesusza się nadmiernie.W następnym etapie choroby niestety mogą tworzyć się charakterystyczne grudki o wielkości szpilki, które rosną do momentu, aż osiągną średnicę około 2 cm. Poważne infekcje intensyfikują niestety ich rozwój, a w rezultacie powstają kilkucentymetrowe zmiany z blaszkami łuszczycowymi.

Leczenie

Lecząc łuszczycę, trzeba jednak mieć świadomość, że jest to przewlekłe schorzenie, które można oczywiście na jakiś czas „uśpić”, ale niestety nie ma terapii, która całkowicie wyeliminuje tę chorobę. U większości chorych przebiega ona na szczęście łagodnie a także dotyka maksymalnie 10 procent powierzchni całej skóry. W takim przypadku zwykle wystarczy jedynie staranna pielęgnacja ciała, aby uciążliwe objawy wciąż nie powracały. Kurację taką rozpoczyna się od preparatów stosowanych miejscowo. Zazwyczaj dermatolog zaleca emolienty w specjalnych kosmetykach , np. w postaci maści, kremów oraz płynów. Na początku powstałe wykwity należy posmarować środkami złuszczającymi, jednak potem używa się już substancji blokujących rozbudowę komórek naskórka, które to łagodzą także powstałe stany zapalne. Często w ich składzie znajdują się różne pochodne witamin A bądź D, ale także inne cenne substancje jak kortykosteroidy czy cyngolina. Leczenie łuszczycy nie jest jednak łatwe i wymaga wiele cierpliwości. W niektórych przypadkach lekarz dodatkowo zaleca fototerapię, czyli naświetlenia promieniami UV. Jest to bowiem duże wsparcie dla pacjentów, zwłaszcza dla tych, którym zwykły emolient już nie wystarcza, a ich skóra nie toleruje światła słonecznego.

W przypadku bardziej rozległych zmian, kiedy to tradycyjne terapie nie przynoszą pożądanych efektów, specjalista przepisuje wtedy tabletki albo zastrzyki z retinoidami i lekami immunosupresyjnymi. Dzięki tym substancjom procesy, które normalnie zachodzą w skórze, ulegają normalizacji, np. ograniczają postępujące i zbyt szybkie rogowacenie naskórka. Niekiedy zdarza się także, że lekarz zaleca specjalne leki biologiczne ( w poważnych przypadkach), które to mają właściwości mocno hamujące tzw. odpowiedź immunologiczną i zapalną. Są one bardziej bezpieczne od pierwszej kategorii środków, ponieważ ich stosowanie nie wiąże się z wieloma niepożądanymi skutkami.

Ochrona skóry

Emolienty czyli leki do twarzy oraz innych części ciała nie tylko pomogą naszej skórze zatrzymać wodę, ale także zapewnią jej właściwy poziom natłuszczenia. Dlatego właśnie wybierz bardzo profesjonalną linię dermokosmetyków oraz stosuj je, zwłaszcza podczas kąpieli i też zaraz po niej. Uważaj także na skaleczenia oraz obtarcia skóry, które przy łuszczycy bywają często niebezpieczne. Unikaj także zatruć pokarmowych oraz stanów zapalnych, które często przyczyniają się do nawrotu schorzenia. Noś najlepiej luźną bieliznę oraz staraj się jak najmniej stresować. Jeżli słońce Ci niezbyt szkodzi, przebywaj jak najwięcej na świeżym powietrzu, także dobrym pomysłem jest wyprawa nad jakieś morze (ale o wyższym stopniu zasolenia niż rodzimy Bałtyk). Gdybyś jednak akurat nie mogła wybrać się w podróż – to po prostu myj się w soli z Morza Martwego, która łagodzi uciążliwe symptomy choroby.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ