Odkąd w drogeriach pojawiły się żele pod prysznic, zwykłe mydło poszło w odstawkę. Mydło znane jest od dawna, a ich wynalezienie przypisuje się Fenicjanom. Na początku stosowane były głównie do przemywania ran i prania. Preparaty myjące, zarówno mydło jak i żel pod prysznic poza swoim głównym przeznaczeniem, muszą spełnić inne oczekiwania konsumentów, a mianowicie powinny być przyjazne dla skóry.
Czym różni się mydło od żelu pod prysznic?
Mydła to nic innego jak sole kwasów tłuszczowych. Mydła przeznaczone do kąpieli mają bardziej naturalny skład niż żele pod prysznic, ale przez to mniej się pienią. Mydła produkowane w dzisiejszych czasach, są przeznaczone do mycia twarzy i ciała, mają pH zbliżone do pH skóry, przez co jej nie przesuszają. Ich skład jest tak dobrany, by kompleksowo pielęgnować skórę.
Polecane są mydła z zawartością niacyny oraz masła karite, te składniki pozwalają przywrócić barierę lipidową skóry oraz złagodzić uczucie ściągnięcia.
W przypadku, gdy lubimy obfitą pianę i tylko wtedy czujemy, że prysznic lub kąpiel ma sens, to powinniśmy wybrać żel pod prysznic. Jednak szczególną uwagę podczas wyboru musimy zwrócić na skład produktu. Zwracam na to uwagę, ponieważ skład niektórych żeli pod prysznic dostępnych w drogeriach może wywołać zawrót głowy. W większości produktach możemy znaleźć długą listę dziwnych, skomplikowanych nazw. Wybierać należy te o jak największej zwartości składników pochodzenia naturalnego. Zaletą żeli pod prysznic jest też na pewno ładny zapach, to, że estetycznie wyglądają oraz to, że skóra jest po nich przyjemna.
Należy jednak pamiętać, że stosowanie żeli pod prysznic, które w składzie mają olejki i substancje zapachowe dla niektórych osób mogą być szkodliwe. Wiele dostępnym żeli pod prysznic zawiera co najmniej jedną substancję, która może wywoływać uczulenie. Najczęściej są to substancje zapachowe oraz parabeny, które są szczególnie szkodliwe dla skóry atopowej i alergicznej.
Przeczytaj też: Kosmetyki dla kobiet w ciąży – które są bezpieczne?