Zawroty głowy – powodem do niepokoju?

0
2524
Zawroty głowy

Dowiedz się co jest przyczyną Twoich dolegliwości.

Masz wrażenie, że świat wokół Ciebie znowu zawirował? Cierpisz z powodu częstych zawrotów głowy? W żadnym wypadku nie lekceważ tego problemu, choć z reguły zawroty głowy wiążą się z drobnymi dysfunkcjami to niekiedy mogą one świadczyć o poważnej chorobie.

Jesteś ciekawy co może je wywoływać? Zapraszamy do dalszej części.

Co wywołuje zawroty głowy?

Zawroty głowy - powodem do niepokoju?Z medycznego punktu widzenia zawroty głowy to bezzasadne uczucie wirowania połączone z brakiem równowagi.
Ostatnie badania wykazały, że problem ten dotyczy większej części naszego społeczeństwa. Na zawroty głowy uskarżają się osoby w różnym wieku – choć znacznie częściej są to osoby starsze, zazwyczaj opisują je jako złudzenie poruszania się wszystkiego co znajduje się dookoła nich.
Zawroty głowy mogą być spowodowane problemami neurologicznymi, psychologicznymi, laryngologicznymi a także zaburzeniami ze strony układu krążenia.

Do najczęstszych przyczyn zawrotów głowy możemy zaliczyć:

– choroby i patologie ucha wewnętrznego,

kłopoty z krążeniem,

– niedociśnienie tętnicze,

– cukrzycę,

zaburzenia pracy serca, wady serca,

– niewydolność nerek,

– dysfunkcja gruczołu tarczycy,

– choroby ze strony ośrodkowego układu nerwowego,

migreny,

– SM (stwardnienie rozsiane),

– udar niedokrwienny mózgu,

– chorobę lokomocyjną,

– miażdżycę naczyń mózgowych,

– niewydolność tętnic szyjnych,

guz mostkowo-móżdźkowy,

– anemia,

– nadmierny stres,

– zażywanie niektórych środków farmakologicznych,

Jak widać przyczyn jest naprawdę bardzo wiele. Pamiętaj, że o groźnej chorobie mogą świadczyć zarówno te zawroty głowy, które dokuczają Ci codziennie jak i te, które miewasz tylko od czasu do czasu.

Kłopotliwe zawroty głowy

Osoby, którym systematycznie kręci się w głowie prawie zawsze uskarżają się na inne nieprzyjemne dolegliwości. Wpływają one nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie i wydajność naszego organizmu ale także na nasze samopoczucie.

Zawrotom głowy często towarzyszą także inne objawy. Są to zazwyczaj:

– zaburzenia równowagi,

– silne nudności,

wymioty,

– nieuzasadnione poczucie lęku i niepokoju,

– zaburzenia widzenia (mroczki, podwójne widzenie, niewyraźne widzenie itp.),

wzmożona potliwość,

– poczucie ogólnego osłabienia,

– dysfunkcja układu ruchu,

– utrata przytomności.

Łagodne, silne, nawracające – sprawdź na co wskazywać mogą Twoje zawroty głowy

Krótkotrwałe, łagodne i nagle pojawiające się zawroty głowy występują zazwyczaj w momencie szybkiej zmiany pozycji ułożenia ciała lub wtedy kiedy z jakiś powodów zaczynamy szybciej oddychać. Mogą one świadczyć o cukrzycy lub niewydolności tętnic szyjnych.
Częste i dosyć silne zawroty głowy, które utrzymują się nawet do kilku tygodni mogą wskazywać na choroby ucha wewnętrznego lub dysfunkcje błędnika.
Umiarkowane ale za to długotrwałe zawroty głowy najczęściej spowodowane są miażdżycą tętnic mózgowych lub guzem kąta mostkowo-móżdżkowego.
Zawroty głowy, które pojawiają się regularnie mogą być objawem niedokrwistości (anemii).

Nawracające zawroty głowy, które dają o sobie znać kilka razy dziennie – jak najbardziej mogą być powodem do niepokoju. Pamiętaj o tym aby nigdy nie bagatelizować niepokojących Cię objawów, jeżeli zawrotom głowy towarzyszą także inne dolegliwości jak np. zaburzenia widzenia lub mowy czym prędzej zgłoś się do lekarza. W ten sposób organizm informuje Cię, że dzieje się coś złego.

Zapobieganie

Jeżeli chcesz uniknąć kolejnej sytuacji, kiedy to wszystko dookoła Ciebie zacznie wirować musisz przestrzegać kilku prostych zasad. Czasami możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że po części to ty sam przyczyniasz się do pojawienia zawrotów głowy. Postaraj się nie zmieniać pozycji ciała zbyt gwałtownie – ma to zły wpływ na układ krążenia. Zastanów się ile to razy zakręciło Ci się w głowie kiedy po długim leżeniu nagle postanowiłeś wstać z kanapy lub łóżka.
Jesteś anemikiem? Pilnuj tego aby Twoje posiłki były bogate w żelazo – jego niedobór objawia się właśnie zawrotami głowy!
Unikaj ciągłego podnoszenie głowy do góry, zadbaj o swoją dietę i zacznij ćwiczyć – spędzaj jak najwięcej swojego wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Wykreśl ze swojego życia używki – alkohol i papierosy mają zły wpływ na Twoje zdrowie.

Zawrotów głowy nie należy pod żadnym pozorem lekceważyć. Choć często wywoływane są przez błahostki to czasami zdarza się, że są one objawem poważnej choroby. Od pewnego czasu ten problem dotyczy również i Ciebie? Zawroty głowy utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie? Zastanawiasz się co Ci dolega, w głowie układasz już najgorszy scenariusz? Najlepsze co możesz zrobić dla siebie i swojego zdrowia to konsultacja ze specjalistą. Przed wizytą postaraj się zebrać jak najwięcej informacji – mogą mieć one znaczący wpływ na diagnozę! Spróbuj jak najdokładniej określić charakter występujących zawrotów, ich intensywność oraz częstotliwość. Poinformuj lekarza o swoich schorzeniach oraz lekach i suplementach jakie aktualnie przyjmujesz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ