5 porad jak poprawić wzrok

0
2502
5 porad jak poprawić wzrok

Higiena wzroku i odpowiednie ćwiczenia, np. kreślenie ósemek wzrokiem, pomagają w naturalnej poprawie widzenia. Na oczy dobrze wpływa też dieta bogata w witaminy A, C i E oraz luteinę, cynk, miedź oraz selen.

Substancje, mikroelementy i witaminy na oczy

Witamina A wpływa na wytwarzanie się rodopsyny, która jest odpowiedzialna za ostre widzenie nocą lub w miejscach słabo oświetlonych. Niedobór tej witaminy prowadzi do kurzej ślepoty. Naturalna poprawa wzroku możliwa jest także za pomocą luteiny. Barwnik chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz zabezpiecza naczynia włosowate przed uszkodzeniami. Witamina E oraz C wzajemnie się uzupełniają i neutralizują działanie wolnych rodników oraz uszczelniają błony komórkowe oka. Niedobór cynku może prowadzić do krótkowzroczności.

Co jeść, aby poprawić wzrok

Dieta bogata w witaminy A, C oraz E, a także luteinę, cynk, selen oraz miedź poprawi działanie układu wzrokowego. Największe ilości luteiny znajdują się w zielonych warzywach, np. szpinaku, kapuście, jarmużu, brokułach oraz groszku, a także w owocach (dyni, malinach, nektarynkach). Marchew, pomidory i brzoskwinie są bogate z witaminę A, a źródłem witaminy C są głównie owoce cytrusowe, natka pietruszki i papryka. W diecie na poprawę wzroku nie może zabraknąć kwasów omega-3, które występują w rybach, jajach, olejach i orzechach. Masło i ziarna zbóż obfitują w witaminę E, a źródłem cynku i miedzi są produkty zbożowe i pełnoziarniste.

Jak poprawić wzrok naturalnie – ćwiczenia na wzrok

Do ćwiczeń usprawniających układ wzrokowy należą np. kreślenie oczami ósemek lub skupianie wzroku na przemian na przedmiotach usytuowanych blisko i daleko. Dobrym treningiem dla oczu jest czytanie odwróconego tekstu oraz napisanego różną wielkością liter i rodzajem czcionki.

Na czym polega higiena wzroku

Każdego dnia oczy narażone są na wiele szkodliwych czynników, np. ekrany komputera, telewizora czy promieniowanie UV. Przez higienę wzroku rozumie się wypracowanie odpowiednich nawyków, które ochronią oczy przed nadmiernym męczeniem się, łzawieniem oraz podrażnieniami. W czasie pracy przed komputerem należy robić przerwy co 20-30 minut, by wzrok mógł odpocząć. Odległość monitora od osoby pracującej przy laptopie powinna wynosić około 60-70 centymetrów. Podczas czytania lub oglądania telewizji trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie pokoju.  

Wizyty kontrolne u okulisty

W profilaktyce układu wzroku ważne są również regularne wizyty kontrolne u okulisty. W momencie zauważenia pogorszenia się wzroku należy udać się do specjalisty. Warto poprosić lekarza o przepisanie nawilżających kropli do oczu, szczególnie gdy występują objawy zespołu suchego oka, np. pieczenie, zmęczenie, nadwrażliwość na światło, łzawienie, częste mruganie, uczucie pisaku pod powiekami oraz nadmierna suchość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ