5 ziół, które pomogą Ci poprawić trawienie

0
1984
5 ziół, które pomogą Ci poprawić trawienie

Wzdęcia, uczucie pełności, kolka i skurczowe bóle brzucha, zgaga – to problemy, które z pewnością przydarzyły Ci się nie raz. Zwykle jest to efekt spożycia zbyt obfitego posiłku czy produktów ciężkostrawnych, wzdymających lub podrażniających śluzówkę żołądka. Na szczęście istnieją naturalne, ziołowe remedia na niestrawność.

Jeśli dolegliwości trawienne są skutkiem przejedzenia się czy spożycia ciężkostrawnego posiłku, a nie choroby, najlepiej radzić sobie z nimi naturalnie. O zdrowiu zwykle myślimy, kiedy dana dolegliwość już się pojawia, choć istnieją metody zapobiegania niestrawności i wzdęciom.

Należą do nich m.in. odpowiednia, bogata w błonnik dieta, spożywanie częstych, ale niezbyt obfitych posiłków czy doprawianie dań przyprawami takimi jak kminek, majeranek, kurkuma czy imbir. Jeśli jednak niestrawność Cię dopadnie, miej w domowej apteczce zioła, które złagodzą związane z nią dolegliwości.

1. Mięta pieprzowa

Lecznicze właściwości mięty znane są od bardzo dawna. Mięta nasila produkcję soku żołądkowego, dzięki czemu przyspiesza i usprawnia trawienie. Działa także łagodząco przy bólach o charakterze skurczowym i kolkowym. Ma właściwości żółciopędne, dzięki czemu wspomaga trawienie tłuszczów, i wiatropędne, przez co ułatwia pozbycie się gazów jelitowych.

Napary z mięty nie są wskazane jedynie w przypadku osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy czy nadżerki na śluzówce żołądka. Zachowaj ostrożność również wówczas, gdy masz kamienie żółciowe – najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem.

2. Imbir lekarski

Wiele roślin o właściwościach prozdrowotnych, w tym usprawniających trawienie, pochodzi z Azji. Trudno wyobrazić sobie kuchnię indyjską albo dalekowschodnią bez imbiru. Warto wprowadzić to zdrowe kłącze do swojej diety – zwłaszcza gdy borykasz się z problemami trawiennymi.

Imbir pobudza wydzielanie śliny oraz produkcję soku żołądkowego i żółci. Wspomaga tym samym trawienie tłuszczów i węglowodanów. Łagodzi także nudności oraz wspomaga detoksykacyjne funkcje wątroby[1]. Imbir możesz spożywać w formie naparu ze świeżo skrojonych plastrów (np. z dodatkiem miodu i cytryny) lub też parząc go wraz z herbatą. Dostępny jest również imbir w formie granulatu do sporządzania herbatki instant.

W czym jeszcze może Ci pomóc imbir? O jego różnorodnych właściwościach możesz przeczytać na portalu Naturalnie o zdrowiu.

3. Rozmaryn

Rozmaryn to zioło charakterystyczne przede wszystkim dla kuchni śródziemnomorskiej, ale i u nas uprawiany jest od bardzo dawna. Wykazuje liczne właściwości lecznicze, w tym regulujące trawienie i przeciwskurczowe. Rozmaryn jest ziołem żółciopędnym i wiatropędnym, doskonale wspomaga procesy trawienia m.in. tłuszczów. Wspomaga pracę wątroby, pomagając jej w usuwaniu toksyn.

Pomoże Ci, gdy borykasz się ze wzdęciami, skurczami żołądka lub jelit, a także zaparciami. Dlatego często dodawaj go do potraw (sprawdza się idealnie jako przyprawa do mięs, ziemniaków, makaronów, ryb, sałatek), a w razie potrzeby możesz przyrządzić z niego napar.

4. Koper włoski

Herbatka z kopru włoskiego to środek tradycyjnie podawany niemowlętom jako remedium na kolkę. Jednak nie tylko małe dzieci mogą skorzystać z leczniczych właściwości tej rośliny.

Owoce kopru mają działanie rozkurczowe i wiatropędne – łagodzą skurczowe bóle brzucha, pomagają pozbyć się gazów jelitowych, wspomagają procesy trawienne. Wystarczy rozgnieść owoce kopru i zalać je wrzątkiem, odczekać 10 minut – i napar gotowy.

5. Łopian

Łopian to ziele o działaniu odtruwającym oraz przyspieszającym przemianę materii. Wzmaga produkcję soku żołądkowego i żółci. Pomoże, jeśli borykasz się ze wzdęciami oraz nadprodukcją gazów jelitowych. Łopian ułatwia też trawienie tłuszczów i węglowodanów oraz pomaga przywrócić równowagę jelitowej flory bakteryjnej.

Chcesz poznać więcej ziół polecanych przy różnego rodzaju dolegliwościach przewodu pokarmowego? Zajrzyj na portal Naturalnie o zdrowiu.

[1] Źródło: https://www.poradnia.pl/imbir-poprawia-trawienie-i-orzezwia.html

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ