Jarmuż to odmiana kapusty o sztywnych, zielonych, karbowanych liściach. Można go kupić zarówno w całości, jak i w formie poszatkowanej, paczkowanej. Jako że jarmuż jest odporny na niskie temperatury, świetnie smakuje również jesienią i zimą. Dobrze smakuje zarówno na surowo, w koktajlach, jak i składnik sosów do makaronów, zapiekanek, gulaszów czy zup. Poniżej kilka przepisów na smakołyki z jarmużem w roli głównej.
Zupa curry z jarmużem
Składniki na to danie to:
- 4 liście jarmużu,
- ½ czerwonej papryki,
- 1 ½ szklanki pokrojonej w kostkę dyni,
- ½ szklanki czerwonej soczewicy,
- 2 ziemniaki,
- 1 cebula szalotka,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 cm imbiru,
- 200 g mleka kokosowego,
- 2 łyżeczki oleju roślinnego,
- 1 łyżka soku z limonki,
- 1,5 litra bulionu (można go zastąpić wodą z dodatkiem 2 łyżek sosu rybnego),
- 1 łyżeczka kurkumy,
- ½ papryczki chili,
- świeża kolendra.
W garnku, na oliwie szklimy pokrojoną cebulę. Dodajemy starty, obrany imbir oraz czosnek. Wsypujemy soczewicę, paprykę chili oraz kurkumę, wlewamy gorący bulion i zagotowujemy. Dodajemy obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki i dynię. Przykrywamy, zmniejszamy ogień, doprawiamy solą oraz pieprzem i gotujemy pod przykryciem przez około 15 minut. Wlewamy mleko kokosowe, posiekane liście jarmużu i gotujemy przez 5 minut, co chwilę mieszając. Doprawiamy sokiem z limonki. Serwujemy z kolendrą.
Kaszotto z burakami, jarmużem i kurczakiem
Danie to przygotujemy z użyciem następujących składników:
- 350 g filetów z kurczaka,
- 2 garście jarmużu,
- 300 g buraków,
- ½ pora,
- ½ cebuli,
- 1 ½ szklanki bulionu,
- ¼ szklanki kaszy pęczak,
- ¼ szklanki białego wina,
- 3 łyżki oliwy,
- 1 łyżka sosu sojowego,
- 1 łyżeczka suszonego tymianku.
Kurczaka kroimy w kostkę, doprawiamy solą oraz pieprzem, skrapiamy sosem sojowym i łyżką oliwy, mieszamy. Na dużą patelnię wlewamy 2 łyżki oliwy i dokładnie obsmażamy mięso. Dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i posiekane pory, posypujemy tymiankiem i mieszając, smażymy przez około 2 minuty, aż warzywa zmiękną. Dodajemy kaszę i przez chwilę smażymy razem. Wlewamy wino, gotujemy je przez około 2 minuty, dodajemy obrane, starte na tarce buraczki i podsmażamy. Dodajemy bulion, mieszamy i zagotowujemy. Doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Po zagotowaniu, przykrywamy pokrywą i gotujemy przez około 25 minut. W międzyczasie mieszamy kilka razy. Na koniec, zdejmujemy pokrywkę i mieszając, podgotowujemy odparowując resztę płynu. Wsypujemy posiekane liście jarmużu i podsmażamy przez około 2 minuty, aż do jego zmięknięcia.
Zobacz inne przepisy z wykorzystaniem jarmużu na www.przepisy.pl