Teatr towarzyszy ludzkości już od ponad 2 tysięcy lat. Od tego czasu wzrusza, bawi, nakłania do refleksji, stanowi odbicie ważnych wydarzeń. Chyba każdy z nas miał okazję do wzięcia udziału w spektaklu teatralnym. Nie każdy z nas jednak wie, jak to wszystko się zaczęło…
Początków teatru należy szukać głównie w starożytnej Grecji, a precyzyjnie w wydarzeniu nazywanym Wielkie Dionizje. Jego organizację rozpoczęto w VI wieku przed naszą erą. Dzięki procesjom towarzyszącym Wielkim Dionizjom doszło do wykształcenia się tragedii, z kolei z Małych Dionizji powstała komedia.
Po raz pierwszy aktor teatralny wystąpił na scenie w połowie VI wieku, a dokładnie w 534 roku przed naszą erą – za jego wprowadzenie odpowiedzialny był jeden z najpopularniejszych greckich dramatopisarzy Tespis. Dwóch artystów wprowadził natomiast na scenę Ajschylos, a trzech – Sofokles. W starożytnym teatrze greckim nie występowało na cenie więcej niż trzech aktorów. Przywdziewali oni specjalne maski, które były odzwierciedleniem ich postaci.
W kolejnych wiekach teatr przeobrażał się. W okresie średniowiecznym przybierał on formę misteriów i dramatów liturgicznych, w późniejszych czasach powstał teatr elżbietański, w którym jedną z najważniejszych postaci był Szekspir uznawany za ojca teatru nowożytnego. Teatr podejmował również style impresjonistyczne oraz surrealistyczne.
Dzisiaj teatr jest wyjątkowo zróżnicowany, zarówno pojawiają się nowe formy ekspresji, jak i również dramatopisarze wykorzystują bogatą przeszłość. Wystarczy tylko zobaczyć repertuar teatrów, aby zobaczyć, że sztuki są obecnie bardzo różnorodne. Zarówno są to komedie, których głównym celem jest rozbawienie publiczności, jak i sztuki, które podejmują kluczowe dla narodu tematy. Odgrywane są również sztuki sprzed lat, między innymi słynne „Dziady” Mickiewicza.
Aby sprawdzić aktualny repertuar teatrów, nie trzeba nawet wychodzić z domu – wystarczy tylko kilka chwil, aby zapoznać się z propozycjami teatrów z całej Polski, ponieważ można z robić to przez internet.