Zapalenie wyrostka robaczkowego jest spowodowane zablokowaniem jego pustej części. Najczęściej jest to spowodowane zwapnionym „kamieniem” pochodzenia kałowego. Zapalenie tkanki limfatycznej z infekcji wirusowej, pasożyty, kamica żółciowa lub guzy mogą również powodować blokadę. Ta blokada prowadzi do zwiększonego ciśnienia w wyrostku robaczkowym, zmniejszenia przepływu krwi do tkanek wyrostka robaczkowego i wzrostu bakterii wewnątrz wyrostka powodującego stan zapalny.
Wiele osób odczuwając nagły ból brzucha zadaje sobie pytanie, jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego? Pomimo tego, że zapalenie wyrostka robaczkowego jest dość częstą przypadłością to niewiedza jest jeszcze bardzo duża.
Prezentacja ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego obejmuje bóle brzucha, nudności, wymioty a także wysoką gorączkę. Gdy wyrostek robaczkowy staje się coraz bardziej spuchnięty i zaogniony, zaczyna drażnić sąsiednią ścianę brzucha. Działanie to prowadzi do zlokalizowania bólu w prawym dolnym boku. Ta klasyczna migracja bólu może nie występować u dzieci poniżej trzech lat. Ten ból może być wywołany przez objawy i może być bardzo ciężki. Objawy obejmują zlokalizowane wyrostka w prawym dole biodrowym. Ściana brzucha staje się bardzo wrażliwa na delikatny nacisk (palpacja). Występuje silny ból przy nagłym wyładowaniu głębokiego nacisku w podbrzuszu (czułość odbicia). Jeśli wyrostek robaczkowy jest retrocekalny (zlokalizowany pod kątnicą), nawet głębokie ciśnienie w prawym dolnym boku może nie wywołać czułości. Wynika to z faktu, że kątnica, rozciągnięta gazem, chroni stan zapalny wyrostka przed naciskiem. Podobnie, jeśli wyrostek znajduje się całkowicie w obrębie miednicy, zwykle występuje całkowity brak sztywności brzucha. W takich przypadkach cyfrowe badanie odbytnicze wywołuje tkliwość w torebce prostowytkowej. Kaszel powoduje tkliwość punktową w tym obszarze (punkt McBurneya), historycznie nazywany znakiem Dunphy’ego.
Należy mieć jednak świadomość, że ból w dolnej części brzucha nie zawsze oznacza zapalenie wyrostka.
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
[Głosów:0 Średnia:0/5]