Kleszcze spędzają sen z powiek każdemu, kto ma w domu psa lub lubi wybierać się na górskie, czy też leśne wycieczki. Po każdym takim spacerze, należy pozostać szczególnie czujnym i upewnić się, że nie wróciło się do domu z niechcianym gościem, w tym przypadku z kleszczem. Warto obejrzeć całe swoje ciało przy okazji kąpieli, tak aby kleszcz nie miał okazji wbić się w ciało. Warto pamiętać przecież o tym, że kleszcze są bardzo niebezpieczne. Głównie dlatego, że przenoszą one boreliozę, która może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych. Warto też zaszczepić się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu, aby mieć pewność, że ominie nas ta niebezpieczna dla życia choroba. Dlatego też chodząc do lasu, zawsze trzeba być odpowiednio ubranym. Sprawdzą się więc bluzki z długim rękawem oraz spodnie z długimi nogawkami. Dobrym wyborem będą też wyższe buty oraz okrycie głowy. Wystarczy kaptur lub czapeczka z daszkiem. Dzięki temu kleszcze nie będą miały możliwości wbić się w skórę głowy, a jak wiadomo, znalezienie go wśród włosów, mogłoby być niezwykłym wyczynem.
Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza – co robić po ugryzieniu kleszcza?
Z całą pewnością warto zaopatrzyć się w specjalistyczny przyrząd, za pomocą którego można fachowo chwycić kleszcza i wykręcić go w przeciwną stronę niż wskazówki zegara. Warto pamiętać o tym, że nigdy i pod żadnym pozorem, kleszcza nie wolno wyrywać, ani próbować zgnieść paznokciami, gdy jest jeszcze wbity w skórę. Wyrywanie kleszcza może skutkować jego urwaniem, a pasożyt ten ma to do siebie, że potrafi bardzo szybko odrosnąć. Jedynie wykręcanie może pozwolić prawidłowo usunąć kleszcza, bez obawy o to, że jakiś jego element pozostanie w ciele.
Oczywiście zaraz po usunięciu kleszcza, należy odkazić miejsce, w którym był on wbity.
Doskonałym posunięciem będzie na pewno także zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu, który da skierowanie na badanie krwi, aby móc ocenić, czy nie doszło do zakażenia jedną z zagrażających życiu chorób od kleszczowych.