Ekoarchitektura

0
2921

Ekolodzy kojarzą się zwykle z brudnymi osobnikami w starych podartych dżinsach, z niechlujną burzą włosów na głowie, przywiązującego się łańcuchem do drzewa. Cóż- są i tacy. Ale ekologiczne podejście do życia może być również bardzo eleganckie, estetyczne i ekonomiczne. I takie właśnie rozwiązania można odnaleźć w architekturze.

Cały sekret ekologicznego podejścia do budownictwa leży w tym, by maksymalnie wykorzystać zasoby- a zatem podczas projektu brać pod uwagę całe otoczenie przyszłego budynku. Na przykład często stosuje się rozwiązania pozwalające na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, czy wentylacji. Stosowane są np. systemy wentylacji wykorzystujące naturalną bryzę morską- pozwala to na optymalną cyrkulację powietrza w budynku i oszczędza olbrzymie pieniądze na klimatyzacji. W słonecznych rejonach nieomal standardem jest położenie paneli solarnych na dachu, co pozwala zredukować koszty zaopatrzenia budynku w energię elektryczną nieomal do zera.

Istotne są tez używane materiały- często stosowane są tworzywa powstałe w wyniku recyklingu. Ściany mogą być zbudowane z materiałów, które pochłaniają ciepło w trakcie dnia- zapewniając wnętrzu przyjemny chłód, a wieczorem oddają nadmiar ciepła- ogrzewając wnętrze. Co najlepsze- system ten działa naturalnie i automatycznie- nie wymaga ani nadzoru, ani dostarczania energii z zewnątrz.

Niekiedy dla optymalnej gospodarki cieplnej używane są kolory- elementy mające pochłaniać ciepło- w celu np. podgrzania wody zasilającej prysznice- ustawione są w pobliżu dachu i pomalowane na ciemne, absorbujące energię słoneczną kolory.
Metody i materiały stosowane w tego typu budownictwie mają za zadanie ograniczyć zużycie energii i zasobów, a co za tym idzie- również kosztów.

www.skandynawskieinspiracje.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ