Hamulce w rowerze a bezpieczeństwo użytkownika

0
3090

Hamulce to najważniejszy system, który dba o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze. Można nosić kask, można uważnie jeździć ale bez hamulców nasze bezpieczeństwo byłoby bardzo zagrożone. Na rynku czy przy kupnie roweru czy samych hamulców, znajdziemy ich całe mnóstwo. Nie tylko modeli ale przede wszystkim rodzajów.

Hamulce tarczowe, V-brake, szosowe, szczękowe, rolkowe czy nawet torpedo (zwane również hamulcem w pedałach). Każde mają swoje wady i zalety ale głównie niektóre modele specjalizują się do danych typów rowerów.

Jakie hamulce wybrać do jakiego roweru?

Odwiedzając sklep rowerowy i oglądając dobre modele rowerów górskich zauważymy prawidłowość, że ogromna większość, jeśli nie wszystkie, posiadają hamulce tarczowe. Są one niezawodne w każdych warunkach i bardzo łatwo jest je dopasować. Są droższe ale w niektórych modelach rowerów po prostu niezbędne. Także ich waga jest znacznie wyższa niż to jest w przypadku hamulców szczękowych. Drugim najpopularniejszym rodzajem hamulców są właśnie szczękowe.

Mają one swoje wady i zalety. Na plus działa niska cena (zarówno zakupu jak i serwisowania) oraz waga. Wystarczą one do amatorskiej jazdy. Jednak bardzo często są po prostu nieskuteczne podczas złych warunków atmosferycznych (deszcz, błoto). Dodatkowo zużywają one obręcz koła i szczególnie widoczne jest to w przypadku kolorowych kół – na przykład czarnych, kiedy wyraźnie są one przetarte i zmieniają barwę.

Rower miejski a bezpieczeństwo

Coraz popularniejsze w Polsce są właśnie rowery miejskie. Występują w różnych modelach, ale głównie ich hamulce są oparte na pedałach (torpedo) lub są to hamulce szczękowe. Są one dobrze dostosowane do jazdy miejskiej i w dobrych warunkach zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Oczywiście nie mamy wpływu na to, jak przed nami ten rower był użytkowany, jednak są one regularnie serwisowane. Jakość roweru miejskiego jest oczywiście niższa niż profesjonalnego sprzętu, który można otrzymać w najlepszych sklepach.

Rower elektryczny – hamulce

Wydawałoby się, że rower elektryczny różni się konstrukcją od zwykłego roweru. Jeśli chodzi o hamulce to są wykorzystywane standardowo – tarczowe lub bębnowe. Dodatkowo w rowerze elektrycznym można po prostu przestać pedałować i przy działającym silniku będzie on spowalniał jazdę znacznie bardziej niż jest to w zwykłym rowerze.

Podsumowując jednak hamulce w rowerze elektrycznym nie różnią się zbyt od tych w zwykłych rowerach. Są one zamontowane na tej samej zasadzie i są zupełnie osobnym systemem, który działa niezależnie od silnika. Dzięki temu, pomimo, że przegląd roweru elektrycznego czy samo jego kupno to wyższy koszt, wymiana czy naprawa hamulców kosztuje tyle samo, co w przypadku normalnego modelu.

Dbaj o swój rower!

Warto zadbać o swój rower, regularnie wykonywać przegląd (najlepiej na wiosnę każdego roku) i naprawiać na czas każdą usterkę. Rower to nie tylko świetna rozrywka i możliwość spędzenia miło czasu na świeżym powietrzu, ale także czasami przydaje się jako znakomity środek transportu. Szczególnie dla młodzieży, która nie posiada prawa jazdy. Dlatego jeśli chodzi o rowery, stylowe dodatki to nie wszystko. Czasami warto poświęcić trochę pieniędzy i kupić słabszej jakości licznik a zainwestować we własne bezpieczeństwo, czyli hamulce czy oświetlenie. Odpowiednio wyregulowane i mocne hamulce potrafią niejednokrotnie uchronić przed wypadkiem.

Szczególnie jest to widoczne w rowerach górskich, kiedy zjeżdża się z wysokimi prędkościami. To właśnie dlatego najlepsze modele wyposażone są w dobrej jakości hamulce tarczowe i właśnie tego typu hamulce poleca się najbardziej. Są one nieco droższe od innych, cięższe (przy okazji dociążają rower co jest atutem) ale przede wszystkim gwarantują znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że jeśli wiedza na temat rowerów lub rodzajów hamulców jest niewielka, to zawsze można poprosić o radę sprzedawców w sklepie rowerowym lub znajomych, którzy może interesują się kolarstwem i pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ