Mięsień sercowy jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Wszelkiego rodzaju dolegliwości układu krążenia rzutują na cały organizm. Krew niewłaściwie krąży, co upośledza funkcjonowanie innych układów w naszym ciele.
Czym jest arytmia serca?
Arytmia, czyli nieregularny rytm serca jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości, na którą cierpi bardzo wiele osób. Kardiolodzy przyjmują, że każdy dorosły człowiek ma do czynienia z arytmią a przekroczenie pewnego progu ilości zaburzeń jest uważane za patologiczne.
Jak przez nas odczuwalna jest arytmia serca?
Czujemy nieregularne uderzenia serca, pomiędzy uderzeniami obserwujemy zbyt krótkie lub zbyt długie przerwy. Serce bije zbyt mocno, mamy wrażenie że zaraz „wyskoczy” nam z piersi. Arytmia nigdy nie jest taka sama, jest to na ogół kombinacja bardzo różnych zaburzeń. Każdy inaczej odczuwa zaburzenia i inaczej je opisuje.
Kiedy pojawia się arytmia serca?
Bardzo wiele osób skarżących się na kołatania serca mówi, że dolegliwości pojawiają wieczorem gdy kładziemy się do łóżka. Faktycznie arytmia w pozycji leżącej może być bardziej odczuwalna, a serce po całym dniu musi „odreagować”. Dodatkowo w momentach bardzo stresujących oraz kiedy narażeni jesteśmy na wysiłek fizyczny. Jednak nie ma na to reguły.
Arytmia serca – leczenie
Zdiagnozowana arytmia serca, to nie koniec świata. Na rynku jest bardzo wiele leków, które minimalizują objawy arytmii. Zostaną nam przepisane tabletki z grupy betablokerów, które należy aplikować ściśle zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jednak zaczynając terapię bardzo ważna jest rola pacjenta, który najlepiej czuje czy lek pomaga. Początkowo leczenie jest prowadzone metodą prób i błędów. Należy zgłaszać się do lekarza, jeśli odczuwamy zbyt słabe lub zbyt silne działanie farmaceutyku. Lekarz może zmienić dawki lub zmienić tabletki na inne z tej samej grupy. Jest to jak najbardziej normalne działanie, ponieważ każdy organizm jest inny, każda arytmia jest inna i terapia farmakologiczna jest sprawą bardzo indywidualną.