Zestawy fotowoltaiczne dla domu i gospodarstwa, czyli własna elektrownia słoneczna w skali mikro

0
3035

Jeszcze pod koniec lat 70. koszt wyprodukowania jednego Wata energii słonecznej szacowano na ponad 76 dolarów. Dziś, między innymi dzięki coraz tańszej technologii produkcji ogniw fotowoltaicznych, cena ta obniżyła się do poziomu zaledwie 35 centów za Wat. Ten ponad 200-krotny spadek kosztów sprawił, że fotowoltaika przestała być tylko pomysłem rodem z filmów science-fiction, bo obecnie każdy może mieć prywatną elektrownię słoneczną, która produkuje tanią i bezpieczną dla środowiska energię. Czy instalacja fotowoltaiczna w Polsce może się opłacać? Niecierpliwym warto od razu odpowiedzieć, że zdecydowanie tak. Szczegóły poniżej.

Panele fotowoltaiczne – jak działają?

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się przemianą energii słonecznej w elektryczną. Proces ten następuje za pośrednictwem ogniw zwanych również panelami fotowoltaicznymi, które wytwarzane są z krzemu. Instaluje się je na nasłonecznionych powierzchniach. W instalacji domowej jest to najczęściej dach, a same panele muszą być skierowane pod odpowiednim kątem w stronę południową. Warto dodać, że instalacja fotowoltaiczna wymaga jednak dodatkowych urządzeń oprócz paneli, bo produkuje ona prąd stały. Aby można go wykorzystać we własnym domu należy zamienić go na prąd zmienny. Zamianą zajmuje się urządzenie zwane falownikiem lub inwerterem, które powinno być elementem każdej elektrowni słonecznej używanej w domu.

Warto dodać jeszcze, że panele fotowoltaiczne to zupełnie inne urządzenia niż również popularne kolektory słoneczne. Pierwsza grupa produkuje prąd, druga – ciepło.

Instalacja fotowoltaiczna w Polsce

Hiszpania, Portugalia, południowe rejony Włoch to państwa, w których już dziś fotowoltaika osiąga tak zwany parytet sieci. To sytuacja, w której energia z odnawialnego źródła kosztuje tyle samo lub jest tańsza niż ta wyprodukowana metodami konwencjonalnymi. Wynika to z prostego faktu – występuje tam bardzo duże nasłonecznienie. Nie oznacza to jednak, że tylko w krajach południowych instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna. Szacuje się, że parytet sieci występuje też w Holandii czy w Niemczech. Szczególnie ten drugi kraj ma bardzo podobny do Polski poziom nasłonecznienia, a w związku z tym powinien być wzorem w produkcji energii z ogniw fotowoltaicznych. Warto poprzeć to danymi. Nasi zachodni sąsiedzi są w stanie wyprodukować z ogniw fotowoltaicznych w sumie energię o mocy 32 000 megawatów. Dla porównania – potencjał wszystkich polskich elektrowni konwencjonalnych to 38 000 megawatów.

Nasłonecznienie Polski jest porównywalne na całym obszarze. Minimalnie korzystniejsze warunki dla domowej elektrowni słonecznej występują na podkarpaciu i w Małopolsce. Minimalnie gorsze – w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. W ogólnym rozrachunku można jednak przyjąć, że odpowiednio dobrane i właściwie zainstalowane zestawy fotowoltaiczne sprawdzą się w każdym rejonie Polski.

Fotowoltaika – ile kosztuje?

Koszt instalacji fotowoltaicznej w największym stopniu zależy od tego, jak wiele paneli chce się zainstalować – są one bowiem najdroższym elementem zestawu, stanowią ponad 50% wszystkich wydatków. W dalszej kolejności są to inne akcesoria, prace montażowe i projekt. Instalacja na domu jednorodzinnym to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, który w zależności od liczby paneli fotowoltaicznych może nieznacznie wzrosnąć lub spaść.

Pozornie wydaje się to wysoka kwota, ale trzeba pamiętać, że w związku z zachęcaniem ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii Unia Europejska oferuje wsparcie finansowe na instalacje fotowoltaiczne. Trudno powiedzieć dokładnie jak wysokie, bo jest to uzależnione od województwa, ale najczęściej można liczyć na niskooprocentowaną pożyczkę, którą już po wykonaniu instalacji można w części umorzyć.

Warto pamiętać też, że wybierając elementy elektrowni słonecznej warto postawić na sprawdzonych producentów i sprzedawców. Przykładem takiej oferty może być ta z linka – https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/fotowoltaika.html.

Ile można zyskać na instalacji fotowoltaicznej?

Szacuje się, że czteroosobowa rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym zużywa od 2500 do 3500 kilowatogodzin rocznie. Średnia cena energii w Polsce wynosi 56 groszy, więc roczny jej koszt przy przeciętnym zużyciu wynosi między 1400 a 1960 zł. Ogniwa fotowoltaiczne z domowej elektrowni są w stanie wyprodukować roczne zapotrzebowanie na energię, ale nie oznacza to, że prąd można mieć całkowicie za darmo. Trzeba pamiętać, że produkcja energii jest wyższa w miesiące słoneczne, ale praktycznie zanika w miesiące zimowe. Magazynowanie energii jest bardzo drogie i wymaga kolejnych inwestycji, więc w warunkach domowych jest raczej wykluczone.

Nadwyżkę energii z miesięcy słonecznych można jednak bez problemu sprzedać dostawcy energii i w ten sposób choć częściowo zrekompensować sobie miesiące zimowe. Za ile można sprzedać wyprodukowaną przez siebie energię? Reguluje to ustawa, która mówi o stawce 80% średniej ceny z poprzedniego roku. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi o średnią cenę samej energii bez opłat dodatkowych. Szacuje się, że może to być około 20 groszy za kilowat. Na darmową energię nie ma więc raczej co liczyć, ale na bardzo znaczną obniżkę w skali roku już jak najbardziej.

Wszystko to sprawia, że instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze. Decydują się na nie tylko osoby, którym zależy na ochronie środowiska, ale również te, które cenią sobie racjonalizowanie domowych wydatków.

Materiał partnera.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ