Jak wykorzystać przestrzeń w małej łazience?

0
7587
Jak wykorzystać przestrzeń w małej łazience?

Współczesne budownictwo, w szczególności wielorodzinne, zdaje się dążyć do jak największego komfortu osób inwestujących w mieszkania. Zwiększenie powierzchni kuchni lub pokojów odbywa się jednak kosztem innych pomieszczeń, najczęściej łazienki. W mieszkaniach projektuje się zazwyczaj jedną łazienkę, która nie imponuje wielkością, a wręcz przeciwnie, jest niewielka, a czasami nawet nieustawna. Stając w obliczu takiego problemu warto poświęcić czas na zapoznanie się z trikami, które pozwolą jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w małej łazience.

Optyczne powiększenie

Mała łazienka potrzebuje przede wszystkim optycznego powiększenia. Trzeba ją zaaranżować tak, aby sprawiała wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Nie da się tego osiągnąć stosując duże elementy wykończeniowe. Unikać więc należy kafli w rozmiarach większych niż standardowe. Na wygląd łazienki niekorzystny wpływ będą też miały duże wzory na ścianach lub podłodze, a także elementy z wyraźnymi fakturami.

Optyczne powiększenie łazienki można uzyskać stosując jasne kolory, zarówno w przypadku materiałów wykończeniowych, jak i mebli łazienkowych. Dobrze sprawdzą się lustra oraz powierzchnie przezroczyste, półprzezroczyste i błyszczące. Ważny jest także układ mebli. Umywalka z lustrem powinny znaleźć się naprzeciwko wejścia. Zamontowanie tam kabiny prysznicowej lub wanny dodatkowo zmniejszy optycznie powierzchnię łazienki.

Wieszaj zamiast stawiać

Nie bez przyczyny w profesjonalnych projektach małych łazienek dużo częściej pojawiają się elementy wiszące niż elementy stojące na podłodze. Im większa powierzchnia podłogi pozostanie wolna, tym większe będzie się wydawać pomieszczenie. Zatem tam gdzie to możliwe, warto wybierać ceramikę sanitarną i meble łazienkowe, które zawiesić można na ścianie.

Najlepszym przykładem jest miska ustępowa zawieszana na stelażu, który chowa się w ścianie. Całość instalacji zabudowuje się płytami gipsowo-kartonowymi i wykańcza płytkami lub innym, zastosowanym w łazience materiałem. W efekcie poza ścianę wystaje jedynie sama miska ustępowa, a nad nią estetycznie zainstalowany jest przycisk do spłuczki. Wadą tego rozwiązania może być fakt, że zabudowa instalacji zajmuje około 20 cm od ściany. Jednak i to można przerobić na zaletę. Wystarczy wykonać zabudowę krótszą, a nie do samego sufitu, dzięki czemu powstanie nowa półka.

Podobnie warto postąpić z umywalką. Umywalka jest rzeczą niezbędną, a na jej wybór trzeba zwrócić szczególną uwagę. W małych łazienkach odradza się stosowanie umywalki wolnostojącej na nóżce. Nóżka niepotrzebnie zajmuje miejsce i nie pozwala w sposób funkcjonalny wykorzystać przestrzeni pod umywalką. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie szafka łazienkowa z umywalką, która skończy się kilka centymetrów nad podłogą. Szafki pod umywalkę stanowią dodatkową powierzchnię do przechowywania, np. środków czystości i higienicznych, a także kosmetyków. Można zdecydować się również na umywalkę nablatową, pod którą będzie zawieszona szafka pod umywalkę, lub na umywalkę zainstalowaną na stelażu podtynkowym.

Wanna czy kabina prysznicowa?

Wbrew pozorom jedno i drugie rozwiązanie może być zastosowane w małej łazience. Wanna zajmie więcej miejsca niż kabina prysznicowa, jednak montując kabinę nawannową można zyskać 2w1 – miejsce do relaksujących kąpieli i do szybkiego odświeżenia pod prysznicem.

Duża część inwestorów rezygnuje jednak z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Dostępne obecnie rozwiązania pozwalają zamontować ją w sposób niezwykle estetyczny. Można wybrać kabinę bez brodzika lub z brodzikiem. Dużym powodzeniem cieszą się brodziki podwyższone, w których można bezpiecznie wykąpać małe dziecko lub zrobić pranie. Decydując się na kabinę warto postawić na jej przezroczystą wersję, która optycznie powiększy pomieszczenie.

Meble

Bardzo ważnym elementem aranżacji łazienki są meble. Istotne jest, aby wybrany zestaw meblowy do łazienki był funkcjonalny, odporny na działanie wilgoci i estetycznie wykonany. Meble łazienkowe powinny współgrać ze stylem całego pomieszczenia. Dużym powodzeniem cieszą się więc meble, które pasują zarówno do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, jak również te, które wstawić można do nowoczesnej łazienki. W tej roli dobrze sprawdzają się Defra meble łazienkowe, dostępne na https://strefalazienek.pl/1571-defra. Meble znanego producenta Defra zostały stworzone z przeznaczeniem do użycia w łazienkach, spełniają więc nawet najbardziej restrykcyjne wymogi klientów.

Jakie meble zawiera standardowy zestaw mebli do łazienki? W przypadku mebli Defra i innych zestawów, w skład wchodzi szafka pod umywalkę oraz wiszący, zamykany regał. Zestaw można uzupełnić o stylizowane lustro lub półki.

Dodatki

Całość aranżacji uzupełniają dodatki. To one nadają pomieszczeniu charakter. Małe łazienki nie mogą być jednak przeładowane bibelotami.  Najlepiej, jeśli dodatki będą miały walory nie tylko estetyczne, ale również użytkowe. Dobrać można ozdobne wieszaki na ręczniki, małe półeczki lub kubeczki i dozowniki do mydła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ