Od wieków złoto było pewną lokatą kapitału. Kupione i sprzedane w odpowiednim czasie, przynosiło pewny, duży zysk. Łatwo również było je sprzedać, bo nabywców nigdy nie brakowało. Zatem inwestycja w złoto doskonale sprawdzała się, jako zabezpieczenie na wypadek na przykład wojny. Podobnie jest i teraz. Złoto wciąż jest pożądanym kruszcem, dlatego też wiele osób zastanawia się, czy warto w nie zainwestować.
Inwestowanie w złoto – wady i zalety
Temat wymaga przemyślenia, ponieważ inwestowanie w złoto, to nie tylko zalety i korzyści. Ma ono także pewne wady, chociaż raczej można je nazwać zagadnieniami czy problemami, o których powinien pamiętać każdy, kto chciałby nabyć złoto inwestycyjne.
Zacznijmy zatem od wad
- Po pierwsze złoto to zdecydowanie lokata długoterminowa, więc na pewno rozczarują się te osoby, które liczą na szybki zysk.
- Inwestycja w złoto opłaca się tylko wówczas, gdy jest ono najtańsze, a więc wtedy, gdy sytuacja na rynkach jest stabilna.
- Kolejny problem związany jest z trudnością wyboru formy inwestycji. Jedną z form, raczej nie polecanych, są opcje i kontrakty na złoto, którego tak naprawdę się nie posiada, jest się tylko jego właścicielem poprzez zapis bankowy. Najlepsze jest inwestowanie w złote sztabki i monety, jednak z tym wiąże się znowu problem, związany z ich przechowywaniem. Lęk przed kradzieżą lub zgubieniem może dać się we znaki, warto więc skorzystać z depozytu, często oferowanego przez sprzedawców złota.
A teraz zalety inwestowania w złoto
- Najważniejszą zaletą jest ochrona oszczędności – złoto, w przeciwieństwie do pieniędzy, nie będzie narażone na inflację.
- Złoto zawsze przynosi zysk, chociaż zdarza się czasem, że jego cena spada lub rośnie.
- Jest to idealna inwestycja dla osób, które nie chcą trzymać pieniędzy na rachunku lub lokacie w banku. Zdarzające się od czasu do czasu kryzysy, wpływają bowiem na brak zaufania do systemu bankowego.
- Kolejnym plusem tej lokaty kapitału jest fakt, że nie trzeba mieć dogłębnej wiedzy na temat funkcjonowania rynku, by móc kupować złoto inwestycyjne. Wystarczy przyglądać się cenom kruszcu i analizować je pod katem swojej inwestycji.
- Wiele osób ceni sobie stały dostęp i pełną kontrolę osobistą nad złotem.
- Na koniec jeszcze jedna zaleta, a mianowicie: złoto można łatwo przekazać bliskim w spadku bez płacenia podatku od darowizny.
Jak widać, większość zalet złota nawiązuje do jego odporności na wszelkie zawirowania na świecie. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że im trudniejsza jest sytuacja polityczna na świecie, tym bardziej opłaca się mieć złoto.
Przykładem może być wybuch wojny i konieczność ucieczki z kraju. W takiej sytuacji złotówki niewiele pomogą nam w obcym kraju, złoto natomiast ma wartość wszędzie, można nim płacić na całym świecie.
Jak zabrać się za inwestycję?
Przede wszystkim trzeba kupić złoto. Można je nabyć w mennicach, punktach stacjonarnych, sklepach internetowych, lombardach, zakładach złotniczych lub na aukcjach internetowych. Należy tylko uważać, aby nie paść ofiarą oszusta. Najbardziej opłacalne jest inwestowanie w złote sztabki i monety tzw. bulionowe, o określonym stopie. Nie opłaca się natomiast kupować złota inwestycyjnego w typowych mennicach i sklepach jubilerskich. Cena bowiem sztabki czy monety, jest zawsze wyższa niż samego złota, z którego zostały wykonane.
Potem zostaje tylko dobrze je przechować, najlepiej w domu w sejfie, zakopane w ogródku czy innym miejscu nieprzewidywalnym dla ewentualnego złodzieja.