Ketonal – stosowanie, właściwości, przeciwwskazania

0
1655
Ketonal – stosowanie, właściwości, przeciwwskazania

Ketonal to lek, który najczęściej wykorzystywany jest przy występowaniu różnego rodzaju bólu. Jego działanie jest jednak znacznie mocniejsze od popularnych, powszechnie dostępnych środków. Jakie są jego właściwości? Kiedy można stosować ketonal? Co jeszcze warto wiedzieć o tym leku?

Właściwości ketonalu

Ketonal to stosowany w formie doustnych tabletek lek niesteroidowy, którego podstawowym składnikiem jest ketoprofen. Środek ten charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwbólowymi, ale również przeciwzapalnymi i przeciwgorączkowymi. Ponieważ substancje zawarte w leku mają tak silne działanie, zastosowanie ketonalu zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Przyjmowanie go jako zwykłego środka przeciwbólowego nie powinno mieć miejsca, zwłaszcza ze względu na możliwość wystąpienia rozmaitych problemów i skutków ubocznych. O tym, w jakiej dawce powinien być może ketonal, również musi zdecydować lekarz. Jego to bowiem zależne od wielu czynników. Poza wiekiem, największe znaczenie ma ogólny stan i kondycja chorego, a także występowanie u niego różnych schorzeń. Trzeba pamiętać, by nie przekraczać dozwolonej dawki, którą zalecił specjalista. Niestosowanie się do tych wytycznych może mieć tragiczne skutki.

Kiedy można stosować ketonal?

Z uwagi na przeciwbólowe właściwości ketonalu, jego przyjmowanie zalecane jest przy występowaniu silnych bóli miesiączkowych, pooperacyjnych, pourazowych, dolegliwości w obrębie zębów, a także w przypadku migreny i nerwobólu. Często wykorzystywany jest do minimalizowania symptomów charakterystycznych dla grypy, czyli bólu głowy, gardła i mięśni. Zastosowanie ketonalu dotyczy również konieczności złagodzenia obrzęków czy pozbycia się gorączki, zapalenia kości oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Lek jest dość skuteczny – po jego zażyciu pacjenci zauważają znaczną poprawę i ustąpienie nieprzyjemnych objawów. O tym, kiedy można stosować ketonal, powinien decydować lekarz. Specjalista powinien być poinformowany przez chorego o wszelkich pozostałych środkach farmakologicznych, jakie aktualnie zażywa. Wspomnieć należy nawet o witaminach i ziołach, które także mogą wchodzić w interakcje z ketonalem.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Zastosowanie ketonalu może wywołać wiele skutków ubocznych. Pacjenci skarżą się niekiedy na problemy żołądkowe, zawroty i bóle w obrębie głowy, może także pojawić się zmęczenie i ochota na sen. Jeśli symptomy nie są ciężkie – wówczas ustąpią samoistnie. W innym razie konieczna jest konsultacja lekarska. Może bowiem dojść do bardzo poważnych komplikacji i niepożądanych działań, np. odczuwania boleści i ucisków w klatce piersiowej oraz wystąpienia problemów oddechowych, co ostatecznie kończy się czasem udarem lub zawałem. Poza tym lek może spowodować wrzody, problemy z sercem, nerkami i wątrobą, jak również reakcje uczuleniowe na skórze. Zastosowanie ketonalu wykluczone jest w sytuacji, gdy pacjentem jest dziecko poniżej 15 lat, kobieta ciężarna lub karmiąca piersią. Niewskazane jest też zażywanie go przy uczuleniach na któryś z jego składników oraz przy schorzeniach serca, nerek, żołądka lub wątroby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ