Jak wywołuje się poród? Zobacz

0
1990
Jak wywołuje się poród? Zobacz

To już 41. tydzień ciąży, a mimo to nie odczuwasz żadnych sygnałów świadczących o zbliżającym się porodzie? Prawdopodobnie już niebawem zgłosisz się do szpitala w celu tzw. indukcji porodu. Sprawdź, na czym to polega.

Najczęściej poród rozpoczyna się między 38. a 41. tygodniem ciąży. Czasami jednak zdarza się, że akcja porodowa nie następuje samoistnie. Wówczas lekarz może zlecić sztuczne wywołanie skurczy porodowych.

Indukcja porodu – dostępne metody

Skurcze porodowe można wywołać sztucznie za pomocą kilku metod – o wyborze decyduje ginekolog.

  • Odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego

Jest to metoda indukcji porodu, którą uważa się za najmniej inwazyjną. Stosuje się u kobiet, u których minął 41. tydzień ciąży.

  • Podanie oksytocyny

Oksytocyna jest hormonem, który wywołuje skurcze porodowe. Podawana jest dożylnie za pomocą kroplówki, dzięki czemu wzrasta jej stężenie w organizmie.

  • Podanie dopochwowo żelu prostaglandynowego

Prostaglandyna w formie żelu wprowadzana jest do szyjki macicy w celu przyspieszenia jej dojrzewania. Dopochwowe podanie tej substancji przyczynia się do wzrostu aktywności kolagenazy, co prowadzi do stopniowego rozwierania szyjki macicy.

Taka metoda stosowana jest w przypadku, gdy kobieta ciężarna nie reaguje na kroplówkę z oksytocyną. Warto jednak wiedzieć, że nie jest polecana m.in. w przypadku astmy oskrzelowej, jaskry, nadczynności tarczycy.

  • Przebicie pęcherza płodowego

Przebicie pęcherza płodowego to metoda, która jest bardzo powszechna w polskich szpitalach. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) technika ta nie znajduje naukowego uzasadnienia i niesie za sobą ryzyko powikłań porodowych.

  • Założenie cewnika Foleya

Cewnik Foleya przypomina długą rurkę zakończoną balonikiem. Wprowadza się go do szyjki macicy, a następnie stopniowo wypełnia solą fizjologiczną. Podczas rozciągania balonika dochodzi do jednoczesnego rozpierania szyjki macicy. Skutkiem tego jest wystąpienie rozwarcia i uwolnienie prostaglandyn.

Skutki sztucznego wywoływania porodu

Zgodnie z zaleceniami WHO, sztuczne wywoływanie porodu nie może być praktykowane wyłącznie dla wygody. Indukcja może powodować szereg skutków ubocznych, takich jak:

  • silniejsze i bardziej bolesne skurcze porodowe,
  • ryzyko niedotlenienia noworodka,
  • ryzyko krwotoku poporodowego,
  • ryzyko uszkodzenia szyjki macicy.

Z wyżej wymienionych powodów, odsetek indukowanych porodów nie powinien przekraczać 10%.

Jak przyspieszyć akcję porodową samodzielnie?

Sztuczne wywołanie porodu najczęściej odbywa się po 41. tygodniu ciąży – wówczas, gdy nie pojawiają się żadne symptomy akcji porodowej. Zanim jednak do tego dojdzie, możesz skorzystać z domowych sposobów.

 Aby przyspieszyć akcję porodową, warto:

  • zwiększyć aktywność fizyczną
  • spożywać herbatę z liści malin (nie rób jednak tego przed 37 tygodniem ciąży)
  • uprawiać seks – w trakcie współżycia dochodzi do uwalniania oksytocyny.

Jeżeli masz już za sobą 41 tydzień ciąży, a skurcze porodowe nadal nie pojawiły się, zgłoś się do lekarza prowadzącego. Ginekolog sprawdzi, czy zachodzi konieczność sztucznego wywołania akcji porodowej.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ