Odwodnienie to stan chorobowy organizmu, który charakteryzuje się niedoborem wody i elektrolitów poprzez ich utratę w wyniku różnych czynników. Elektrolity są niezbędne w naszym ciele po to, by utrzymać gospodarkę wodną na odpowiednim poziomie. Odwodnienie to stan bardzo niebezpieczny dla człowieka, a zwłaszcza dla dzieci i osób starszych, ponieważ tracą wodę szybciej niż człowiek młody. Wyróżniamy 3 rodzaje odwodnienia ze względu na rodzaj zaburzeń wodno-elektrolitowych:
– izotoniczne. Utrata wody i elektrolitów na tym samym poziomie,
– hipertoniczne. Większa utrata wody niż elektrolitów,
– hipotoniczne. Charakteryzuje się większą utrata elektrolitów niż wody.
Przyczyny odwodnienia.
Każdy z nas jest inny, ale w większości dotyczą nas takie same zagrożenia, zwłaszcza jeśli nie dbamy o siebie odpowiednio i regularnie. By nasz organizm mógł działać bez zarzutu, powinniśmy robić dla niego wiele rzeczy. Jedną z głównych jest nawadnianie. Przyznajmy szczerze, że mało z nas spożywa przepisowe 2-3 litry płynów dziennie. Jest to niezbędne minimum, by móc cieszyć się odpowiednim nawodnieniem. Jeśli natomiast nasz tryb życia obfituje w treningi sportowe lub pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu, powinniśmy zwiększyć ilość spożywanych płynów.
Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?
Kolejną przyczyną odwodnienia mogą być różne stany chorobowe – biegunka, wymioty, gorączka, choroby nerek czy choroba Parkinsona (zaburzenia połykania, co może powodować niechęć do jedzenia i/lub picia). Wtedy też należy pamiętać o odpowiedniej ilości płynów. Upały są kolejną z przyczyn, która powodować może odwodnienie. W czasie letnim musimy pamiętać również o dzieciach i osobach starszych, które nie zawsze mają przy sobie picie.
Podczas upałów możemy stracić nawet 10 litrów wody! Pamiętajmy, że zimą na skutek oddawania ciepła z parą wodną podczas oddychania, nasz organizm jest również narażony na odwodnienie. Dlatego pijmy przepisowe 8 szklanek wody, by nie dopuścić do jej niedoboru. O szczegółach odwodnienia i sposobach zapobiegania warto poczytać na www.orsalit.pl.