Jaki detektor przewodów wybrać?

0
3373

Zastosowanie sprawnego detektora przewodów pozwoli w sposób bezpieczny wywiercić otwór, bez obawy o uszkodzenie instalacji elektrycznej. Żeby jednak stało się to możliwe, musimy dokonać wyboru właściwego modelu.

Jak bowiem można się domyślić, na rynku dostępne są detektory różniące się między sobą zakresem działania i możliwościami. Wszystko to sprawia, że końcowy wybór powinien być bardzo przemyślany, z uwzględnieniem specyfiki powierzchni, na której pracujemy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru detektora?

Oczywiście należy przeanalizować najważniejsze parametry techniczne, które decydują o przeznaczeniu i możliwościach detektora.

  • Miejsce i zakres działania. Większość detektorów jest w stanie wykryć przewody w ścianach i suchej zabudowie. Dobrej jakości urządzenia pozwolą nam także na odkrycie drewnianych elementów konstrukcji, a także metali niezależnych i ferromagnetycznych.
  • Głębokość wykrywania przewodów. W przypadku przewodów elektrycznych, wynosi ona przeważnie około 50 milimetrów.
  • Wyświetlacz. Powinien być duży i czytelny. Warto sprawdzić również, jakie dokładnie informacje przedstawia. Najczęściej dotyczą one centrycznej lokalizacji względem sensora, odległości od wykrytego elementu oraz mocy sygnału.
  • Dodatki. Wspomnieć należy między innymi o sygnalizatorze dźwiękowym oraz specjalnych diodach, które alarmują odnalezienie przewodu. Jeżeli chodzi o dodatkowe funkcje, wymienić można automatyczne wyłączanie się detektora.
  • Pojemność akumulatora.

Jak działa wykrywacz kabli?

Skoro wiemy już, jak zróżnicowane są urządzenia dostępne na rynku, warto zastanowić się, w jaki sposób działają. Większość modelu funkcjonuje w oparciu o zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Sprawia ono, że w przewodnikach, które znajdują się w obrębie wytworzonego pola elektromagnetycznego, dochodzi do różnicy ładunków i powstania napięcia. Wszystko to pozwala na wykrycie położenia przewodu, a także jego właściwości.

Zwykły detektor czy zaawansowany wykrywacz?

Urządzenia standardowe są w stanie wykryć jedynie przewody elektryczne, i to znajdujące się stosunkowo płytko. Zakupić możemy jednak również modele znacznie bardziej rozbudowane, które poradzą sobie również ze wskazaniem pozycji elementów drewnianych, metalowych, a także wykonanych z tworzywa sztucznego. Co więcej, niektóre z nich wskażą nam również puste przestrzenie.

Pozycja przewodu i innych elementów to jednak nie wszystko. Profesjonalne lokalizatory przedstawiają także informacje o tym, na jakiej dokładnie głębokości się znajdują. Wszystko to sprawia, że są one polecane przede wszystkim profesjonalistom.

Zastosowania wykrywacza przewodów

Spore zróżnicowanie rynkowe detektorów sprawia, że bez większych problemów zakupimy model dostosowany do konkretnego zakresu działań. Poszczególne urządzenia różnią się przede wszystkim poziomem precyzji, z jaką dokonywana jest detekcja. Pod tym względem, są one dzielone na pięć głównych grup.

Modele najsłabsze posłużą nam do wykrywania kabli pod tynkiem lub w miejscach, gdzie przewody położone są bardzo płytko – głębokość pomiaru rzadko przekracza 20 milimetrów. W drugiej grupie znajdują się detektory pozwalające wykryć przewody znajdujące się na głębokości ponad 20 milimetrów, ale mniej niż 30 milimetrów.

Do tak zwanej grupy „średniej” należą natomiast urządzenia, które są w stanie wykryć przewody (z wysoką precyzją), ale również rury. Wszystko to sprawia, że są wykorzystywane także przez profesjonalistów. Od grupy czwartej zaczyna się katalog modeli specjalistycznych, charakteryzujących się dużą lub bardzo dużą (grupa piąta) precyzją działania.

Są czułe, a ich zaawansowanie sprawia, że pozwalają na określenie dokładnej głębokości, na jakiej dostępne są przewody, a także inne elementy wykonane z tworzyw sztucznych, drewna lub metalu. W sklepach znaleźć można także detektory, które błyskawicznie rozpoznają typ przeszkody, na którą trafią.

Oddzielną grupę urządzeń stanowią wykrywacze kabli podziemnych. Pracują one w szczególnie trudnych warunkach i pozwalają na wykrycie przewodów na sporych głębokościach i w niejednolitej powierzchni.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ