Kiedy warto zamontować wentylację mechaniczną?

0
1354
Kiedy warto zamontować wentylację mechaniczną?

Wentylacja to instalacja, która w domach jednorodzinnych i mieszkaniach jest lekceważona. O ile w przypadku systemu wentylacyjnego w bloku nie możemy wiele poradzić i zdajemy się na dewelopera i jego plany, tak w domu jednorodzinnym warto przemyśleć wybór wentylacyjnych przewodów i rodzaju instalacji. Nie każdy dom oczywiście nadaje się na bardzo drogie i nowatorskie rozwiązania, które połączą wentylację z centralnym ogrzewaniem. W jakich przypadkach zamontować wentylację mechaniczną? Czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i jak działa? Jakie są koszty takiej instalacji?

Rodzaje instalacji wentylacyjnych

Pierwszym i jednocześnie powszechnie występującym rodzajem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Pomieszczenia uzyskują świeże powietrze dzięki temu, że ciepłe powietrze unosi się do góry i uchodzi przez kratki wentylacyjne i przewody na zewnątrz. Powstały ruch ma gwarantować odpowiedni stopień przewentylowania. Czy aby na pewno? Niestety tradycyjna forma wentylacji działa sprawnie tylko przez chłodniejszą część roku. Wtedy bowiem mamy do czynienia z największymi różnicami między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną. Kominy wentylacyjne muszą być w tym przypadku bardzo szerokie. W nowoczesnych domach wentylacja w garażu może odbywać się za pomocą tradycyjnej metody, lecz dom wymaga czegoś więcej.

Wentylacja mechaniczna a rekuperacja

Wentylacja mechaniczna dzieli się na wywiewną, nawiewną i mieszankę obu systemów. Instalacje wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej jednocześnie wspomagają wyciąg powietrza zużytego, jak i pobór powietrza świeżego. Ten system wiążę się z dużo większymi kosztami – należy zamontować m.in. wentylatory nawiewne i inne elektroniczne urządzenia, które będą zupełnie zautomatyzowane. instalacja mechanicznej wentylacji może być zaopatrzona w rekuperator, czyli urządzenie, które odzyskuje ciepło z wydalanego powietrza nieświeżego dzięki specjalnemu wymiennikowi ciepła. W ten sposób strata na wentylacji jest redukowana do minimum, a trzeba pamiętać, że w dobrze wyizolowanym domu to właśnie przez wentylację tracimy cenne ciepło, a rachunki rosną.

Rekuperacja sprawia, że dom jest energooszczędny i nie trzeba budować kosztownych kominów wentylacyjnych. Co więcej, system wentylacyjny z rekuperatorem można powiązać z pompą ciepłą np. z gruntowymi wymiennikami ciepła czy instalacją solarną. Wtedy może dojść do sytuacji, że gospodarstwo będzie w stanie samodzielnie zapewnić sobie ogrzewanie i chłodzenie. Tak, pompa ciepła we współpracy z wentylacją mechaniczną może chłodzić nas w upalne, letnie dni!

Optymalna wilgotność powietrza – nawilżacz

Warto także poruszyć kwestię wilgotności powietrza. W Polsce ze względu na długość sezonu grzewczego należy nawilżać powietrze przez niemal 200 dni w ciągu roku! Dlatego niezależnie od systemu wentylacji trzeba zainwestować w nawilżacz powietrza, który automatycznie będzie utrzymywał wilgotność rzędu 50 procent w całym domu. Takie urządzenia działają bezobsługowo. Nawilżacz wystarczy podłączyć do prądu i po chwili osiągniemy optymalny poziom wilgotności powietrza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ