Wybór i montaż fotelika – poradnik

0
1465

Foteliki samochodowe to znany i powszechnie używany element w samochodach osobowych. Rodzice w europejskich krajach są zobowiązani do zapewnienia dziecku fotelika ze względu na szczególne ryzyko obrażeń w wyniku zdarzeń drogowych. Dobry fotelik w samochodzie to realna szansa na zwiększenie bezpieczeństwa. Jednak nie jest to takie proste. Kupno najdroższego modelu z najlepszymi wynikami w crash testach nie pomoże, gdy często bagatelizuje się kwestię samego montażu. Istnieje parę systemów montażu, oznaczenia fotelików także się różnią (wszystko zależy od wzrostu i wagi dziecka). Zobaczcie, jak połapać się w tym całym zamieszaniu. Przedstawiamy krótki przewodnik po tym, jak wybrać fotelik samochodowy i zamontować go w samochodzie.

Wybór fotelika samochodowego – podstawowe informacje

Zacznijmy od podstaw teoretycznych. Fotelik samochodowy jest obowiązkowym punktem, gdy chcemy przewozić pociechę w aucie. Nie może to być żadna poduszka, podwyższenie. Musi to być sztywny i dobrze zamontowany fotelik. Przepisy dotyczące tego zagadnienia reguluje Prawo o ruchu drogowym. Mówi jasno, że każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu musi być w ten sposób przewożone. Fotelik nie powinien być używany ani najtańszy z możliwych. Dziecko w foteliku ma jeździć bez okrycia wierzchniego, a pasy powinny śiśle przylegać. Oczywiście przyleganie oznacza luz na tyle duży, że da się wsunąć palec. Pociecha powinna też mieć pewną swobodę ruchu i czuć się dobrze w foteliku. Pierwszy fotelik przeznaczony jest dla dzieci do 13 kg, kolejny fotelik to 9-18 kg, następnie fotelik samochodowy 9-36.

Foteliki dzieli się ze względu na wzrost i wagę – stąd biorą się dość intuicyjne nazwy poszczególnych kategorii:
1. grupa 0 dla niemowląt  o wadze mniejszej niż 10 kg

  1. grupa 0+ dla niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg
  2. grupa I dla niemowląt o wadze od 9 do 18 kg
  3. grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg
  4. grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Homologacja ECE i bezpieczeństwo

Kolejną istotną kwestią jest homologacja ECE. Jest to po prostu europejski certyfikat bezpieczeństwa. Mówi o zgodności wyrobu z wymaganiami technicznymi stawianymi przez UE. Każdy producent, który jest zainteresowany wypuszczaniem produktów na rynek europejski musi przestrzegać homologacji oznaczonej symbolem ECE R44. Dzięki temu foteliki dopuszczane są do sprzedaży.

Montaż fotelika samochodowego

Nawet najlpszy i najdroższy model fotelika samochodowego nie uchroni nas przez nieszczęściem, kiedy zostanie on źle zamontowany. Wyróżniamy dwa systemy montażu – isofix i pasy. Isofix to prosty system montażowy, gdzie fotelik przypina się do odpowiednich uchwytów zamontowanych na stałe w samochodzie. Ważne tutaj jest to, że nie do każdego auta będzie pasować każdy model. Producenci zwykle opisują, z jakimi modelami samochodów zgodne są ich produkty. System montażu z pasami jest mniej stabilny i pozostawia znacznie większą szansę na błąd ludzki. Dlatego jeśli mamy możliwość – wybierzmy system Isofix.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ