Dostęp do nowoczesnej telewizji cyfrowej lub satelitarnej należy już do standardu. Nikogo nie dziwią już talerze anten satelitarnych, a wybór programów nawet w naziemnej telewizji cyfrowej jest ogromny. My podpowiadamy jak wybrać najważniejsze urządzenia do łączności z telewizją.
Anteny DVB-T – nie taki diabeł straszny
Telewizja cyfrowa już dawno zadomowiła się pod strzechami. Mało kto już pamięta czasy telewizji analogowej. Wciąż jednak nie wszyscy znają zasady związane z jej działaniem. Czym różnią się antenty DVB-T od analogowych? Czy jakość obrazu różni się znacznie? Wreszczie jaki sprzęt do odbioru telewizji cyfrowej wybrać?
Telewizja cyfrowa DVB-T – co jest potrzebne do jej odbioru?
Wbrew powszechnym obawom nie ma potrzeby wymiany całego sprzętu telewizyjnego, żeby cieszyć się telewizją cyfrową. Jest ona kompatybilna z większością odbiorników, poza tym na rynku są dostępne odpowiednie przejściówki. Oczywiście warto się rozejrzeć za dobrej jakości antenami DVB-T, dzięki czemu będziemy się cieszyć wyraźnym obrazem i głębokim dźwiękiem.
Anteny satelitarne – oko na nowoczesny świat
Innym rozwiązaniem są anteny satelitarne, które pozwalają odbierać telewizję z całego świata. Nawet w dobie Internetu jest to szansa na poszerzenie swoich horyzontów, nie wspomnę o dostępie do lokalnych kanałów telewizyjnych. Zapewniają najwyższą jakość sygnału, który nie napotyka praktycznie żadnych przeszkód – oczywiście, jeżeli zostanie odpowiednio zainstalowana. W tym wypadku potrzebna nam będzie odpowiednia antena, którą umieścimy w najbardziej optymalnym miejscu
Im większa czasza anteny satelitarnej, tym silniejszy sygnał otrzymamy. Musimy również wziąć pod uwagę naszą lokalizację. Sygnał słabnie od zachodu na wschód. Większa antena zapewnia lepszy sygnał pomimo zakłóceń atmosferycznych, takich jak grad, wichury, deszcze czy śnieg.
Czasem słońce, czasem deszcz
Zresztą warunki atmosferyczne nie pozostają bez wpływu na antenę satelitarną. Mają one niebagatelny wpływ na zniekształcenia zmniejszające zysk energetyczny anteny. To jak długo posłuży nam nasza antena satelitarna, zależy przede wszystkim od surowca z jakiego została zrobiona. Najpopularniejsze są obecnie czasze stalowe, aluminiowe, ze stopów metali lub tworzyw sztucznych. Te ostatnie zalicza się do najdroższych, ale jednocześnie najbardziej wytrzymałych. W przeciwieństwie do anten stalowych nie korodują i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne
O co zadbać instalując antenę?
Przy wyborze mocowania do anteny musimy kierować się dbałością o solidność instalacji. Pomijam miejsca, gdzie przy doskonałym sygnale możemy sobie pozwolić na skorzystanie z lżejszych, mniej wymagających anten. Czasem jesteśmy zmuszeni skorzystać z cięższego sprzętu niezależnie, czy ze względu na rosnące wymagania telewizji o podwyższonym standardzie, albo miejsca naszego zamieszkania. Mowa chociażby we wschodnich rejonach Polski, gdzie, co do zasady stosuje się reflektory satelitarne o większej średnicy.