Siemię lniane od dawna słynie z niezwykłych właściwości zdrowotnych. Nie tylko pomaga radzić sobie z częstym problemem zaparć, ale może złagodzić nawet ciężkie dolegliwości żołądkowe. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób przyrządzać siemię lniane i kiedy je spożywać, żeby czerpać z jego zalet.
Dlaczego siemię lniane jest takie zdrowe?
Siemię lniane w 40% składa się z tłuszczu. Choć to bardzo dużo, tłuszcz kryjący się w drogocennych ziarnach to samo zdrowie. Większość kwasów tłuszczowych w siemieniu stanowią cenne kwasy omega-3 (dokładniej kwas alfa linolenowy, czyli ALA), doceniane między innymi ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Działające prozapalnie kwasy omega-6 stanowią 15% tłuszczów zawartych w ziarnach lnu. Niepozorne nasiona dostarczają nam także dawki witaminy E (zwanej witaminą młodości, bo świetnie wpływa na stan skóry i ma silne właściwości przeciwutleniające), a ponadto witaminy z grupy B. W siemieniu lnianym obecne są ponadto minerały: wapń, żelazo, cynk, miedź, mangan, magnez oraz selen. Jednak to nie one wszystkie są głównym powodem, dla którego zazwyczaj sięgamy po siemię lniane.
Niezwykle cennym składnikiem rośliny jest błonnik pokarmowy, zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny w wodzie. Składnik ten reguluje perystaltykę jelit, ułatwia wypróżnianie, wydłuża uczucie sytości po posiłku. Dodatkowo wiąże w jelitach toksyny i umożliwia usunięcie ich z organizmu.(1,2)
Szczególnie cenną frakcją błonnika rozpuszczalnego, którą też znajdziemy w siemieniu, są śluzy roślinne. To właśnie one sprawiają, że siemię po zalaniu wodą pęcznieje i specyficznie się ciągnie. Jak działają po dostaniu się do układu pokarmowego? Otóż powlekają jego ściany ochronną warstwą, tworząc barierę przed drażniącymi substancjami. Dlatego jedzenie kleiku z siemienia jest zalecane osobom o wrażliwych żołądkach lub z chorobą układu pokarmowego. (1)
Jak stosować siemię lniane?
Jeżeli chcesz stosować siemię lniane na zaparcia lub aby chronić żołądek (np. gdy cierpisz z powodu zapalenia śluzówki czy wrzodów), możesz robić sobie kleik. Wystarczy zmielić łyżeczkę ziaren lnu, a następnie zalać je przegotowaną i przestudzoną wodą. Miksturę odstaw na 15-30 minut pod przykryciem, zamieszaj i wypij. Jeśli jej smak do Ciebie nie przemawia, dodaj łyżeczkę naturalnego miodu. Kleik warto pić na czczo. Po jego spożyciu odczekaj pół godziny zanim zjesz posiłek, aby mógł pokryć ścianki żołądka i zabezpieczyć je przed toksynami substancjami drażniącymi. Podobną miksturę możesz przyjmować raz dziennie lub zrobić sobie dodatkowo przed obiadem. To prawdopodobnie najpopularniejszy sposób korzystania z właściwości siemienia, ale względu na jego neutralny smak możesz z łatwością wpleść go w ulubione przepisy. Na przykład dodać mielone siemię do klopsików, gulaszu, sałatki, jogurtu z owocami, koktajlu, zupy. Siemię nadaje się do wypieków, dlatego śmiało wzbogać nim muffinki, ciasteczka albo domowy chleb.
Czy siemię lniane jest bezpieczne dla wszystkich?
Cenne ziarenka uchodzą za produkt bezpieczny, jednak istnieją sytuacje, w których trzeba zachować ostrożność. Przede wszystkim zawarte w siemieniu śluzy, które chronią nasz układ pokarmowy, mogą utrudniać wchłanianie się leków. Dlatego na wszelki wypadek nie pij kleiku przed przyjęciem leku, a najlepiej zapytaj lekarza, czy możesz korzystać z dobrodziejstwa tej rośliny. Siemię zawiera związki o działaniu podobnym do estrogenów, dlatego należy uważać w trakcie ciąży i karmienia piersią.(3) Jeżeli w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do jego przyjmowania, ciesz się właściwościami siemienia do woli.
Piśmiennictwo:
- Bartkowski L. Nasiona lnu – naturalne źródło zdrowia i urody. CHEMIK 2013, 67(3): 186-191.
- Tan V. Top 10 Health Benefits of Flax Seeds. https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-flaxseeds Data dostępu: 3.02.2019
- Flaxseed. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-991/flaxseed Data dostępu: 3.02.2019