Rodzaje nowotworów i sposoby leczenia

0
1539
Rodzaje nowotworów i sposoby leczenia

Nowotwór to niekontrolowany rozrost zdefektowanych, genetycznie zmienionych komórek pochodzących z prawidłowych tkanek organizmu. Przyczyny powstawania nie są do końca poznane. Rozwój nowotworu jest procesem wieloetapowym, który może przebiegać powoli przez wiele lat lub bardzo szybko nawet w ciągu kilku tygodni. Wiadomo również, że nowotwory mogą być wynikiem wielu mutacji genetycznych pod wpływem infekcji wirusowych, rodzaju diety oraz używek. Istnieje wiele podziałów i klasyfikacji nowotworów. Najpopularniejszy to podział według złośliwości histologicznej, czyli cech nowotworu pozwalających ocenić i sklasyfikować jego złośliwość biologiczną. Najogólniej nowotwory można podzielić się na podstawie różnic zaobserwowanych pod mikroskopem.

Nowotwory łagodne

Typowe dla nowotworu masy tkankowe rosną powoli nie niszcząc tkanek sąsiednich. Czasami wzrost guza zatrzymuje się na długie okresy. Mogą być otoczone torebką. Komórki nowotworowe są podobne do komórki, z której się wykształciły. Nowotwór ten nie atakuje węzłów chłonnych i nie daje przerzutów. Rokowania po usunięciu chorych komórek są pomyślne, gdyż nie następują nawroty schorzenia.

Nowotwory miejscowo złośliwe

Zwane też półzłośliwymi – mają niektóre cechy nowotworów złośliwych, ale nie dają przerzutów. Obraz mikroskopowy może być typowy jak dla nowotworu złośliwego.  Mają jedną z trzech cech charakterystycznych: dużą masę tkanki wywierającą nacisk na otoczenie lub zdolność do naciekania i niszczenia otoczenia, lub zdolność wszczepiania się, czyli przenoszenia komórek nowotworowych na sąsiadujące z nimi zdrowe tkanki. Pomimo, że nie dają przerzutów, mają tendencje do nawracania nawet po radykalnych zabiegach operacyjnych. W leczeniu chirurgicznym bardzo ważne jest wyznaczenie szerokich granic wycięcia chorych tkanek.

Nowotwory złośliwe

To wyjątkowo nieprzyjemna i najgroźniejsza grupa nowotworów. Ich budowa pod mikroskopem odbiega od prawidłowej.  Komórki rakowe często się dzielą i zmieniają kształt. Główną wyróżniającą je cechą jest możliwość dawania przerzutów. Nie posiadają torebki. Charakteryzuje je szybki wzrost naczyń w ich obrębie i szybkie tempo rozwoju. Czasami nowotwór złośliwy posiada maskujące cechy specyficzne dla innych grup. Zdarza się, że nowotwór złośliwy posiada torebkę, a daje odległe przerzuty.

Leczenie nowotworów

Po zdiagnozowaniu nowotworu, jego rodzaju i stopnia zaawansowania lekarz pomaga w doborze optymalnego sposobu leczenia. Leczenie nowotworu jest procesem długotrwałym i często uciążliwym dla chorego. Kompleksowe podejście do leczenia to praca zespołowa łącznie z pomocą psychologa i procesem rehabilitacji. W leczeniu stosuje się metody chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię oraz hormonoterapię. Dobre rezultaty daje leczenie skojarzone z zastosowaniem kilku metod leczniczych. Bardzo ważne jest wyposażenie w precyzyjny sprzęt medyczny jakim dysponują nowoczesne placówki takie jak Affidea Polska. Skuteczność leczenia nowotworów radioterapią w zależności od umiejscowienia i rodzaju schorzenia szacuje się na 25 do 90% zarejestrowanych przypadków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ