Osoby zajmujące się działalnością produkcyjną często stają przed problemem – jak szybko i precyzyjnie zapakować wyprodukowane towary? Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim wytwórców zajmujących się pakowaniem produktów żywnościowych lub innych produktów o niewielkim gabarycie.
Z pomocą w rozwiązaniu tego problemu przychodzą urządzenia pakujące, przeznaczone do pakowania dużej ilości produktów w wymiernie krótkim czasie. Maszyny pakujące pracują automatycznie lub półautomatycznie, wykonując niemal cały zakres czynności potrzebnych do umieszczenia danego produktu w opakowaniu. Ich zastosowanie ułatwia pracę, przyspiesza proces produkcji na jego końcowych etapach oraz znacząco obniża ilość popełnianych błędów, które są nieodłącznym elementem pracy w przypadku pakowania ręcznego. Z tego powodu, z maszyn pakujących korzystają zarówno producenci żywności, jak i kosmetyków, chemii gospodarczej i wielu innych typów produktów.
Pakowanie produktów różnego rodzaju
Wśród dostępnych maszyn pakujących znajdziemy różnorodne urządzenia, sprofilowane przede wszystkim według typu produktu, który mają obsługiwać. Również i inne czynniki są istotne w trakcie podejmowania decyzji o zakupie maszyny pakującej.
Przystępując do zakupu maszyny pakującej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, z jakim typem opakowań będzie pracować. Znaczna część maszyn przeznaczona jest do opakowań określonej kategorii – na przykład folii termokurczliwych lub butelek szklanych, które nadają się do napełnienia produktami o określonej konsystencji. Warto także zwrócić uwagę na grubość stosowanych w naszej fabryce opakowań; niektóre ich rodzaje mogą wymagać zakupu urządzenia o określonych, specyficznych właściwościach. W przypadku fabryk wytwarzających produkty różnej konsystencji, trzeba uwzględnić możliwość nabycia urządzeń obsługujących szerszy wachlarz opakowań.
Dostępne maszyny pakujące składają się z różnych modułów, wykonujących określone czynności, takie jak wypełnianie, nacinanie, drukowanie, datowanie czy kontrolowanie. W zależności od przebiegu procesu produkcyjnego i wymagań poszczególnych produktów należy dobrać maszynę obejmującą moduły wykonujące wszystkie potrzebne czynności.
W przypadku producentów żywności, należy także wziąć pod uwagę wymogi materiałowe, takie jak typ stali, z której wykonana została maszyna. Niektóre z produktów spożywczych wymagają zastosowania maszyn wykonanych ze stali kwasoodpornej lub posiadających inne, określone właściwości. Ważne jest również oprogramowanie używane do obsługi maszyny pakującej, które powinno oferować przynajmniej kilkanaście różnych programów pracy. Dzięki temu, będziemy mogli używać tej samej maszyny do pracy z różnego rodzaju produktami, mając pewność, że podoła stawianym przez nie wymogom.
Maszyny pakujące – gdzie kupować?
Oczywiście, proces pakowania nie kończy się wraz z umieszczeniem produktu w określonym pojemniku. Równie istotne może okazać się zapakowanie go w zbiorcze kartony oraz następujące po tym rozpakowanie.
Poszukując dostawcy maszyn pakujących, polecamy zapoznać się z ofertą uznanego dystrybutora i producenta maszyn pakujących, firmą Znakpak. Na ofertę Znakpak składają się maszyny obsługujące folię termokurczliwą, saszetki, worki typu Pillow, Block, Stick, (oraz inne), butelki szklane i plastikowe, a także owijarki do palet, paletyzatory i depaletyzatory, maszyny etykietujące, klipsownice, zaklejarki i wiele innych. W ofercie sklepu znajdują się zarówno maszyny własnej produkcji, jak i innych marek, dostępne w różnych modelach, przystosowanych do pracy z wszystkimi opakowaniami dostępnymi na polskim rynku.