Aranżacja łazienki – nowocześnie i stylowo

0
1639

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Trudno wyobrazić sobie życie bez bieżącej wody oraz relaksujących kąpieli albo odświeżającego prysznica.

Podczas projektowania tego wnętrza należy wziąć pod uwagę nie tylko techniczne parametry, ale również jego estetykę i funkcjonalność. Ponieważ zwykle wystrój łazienki wybieramy dopiero kiedy jest ona gotowa mamy raczej niewielki wpływ na to, gdzie umieścimy wannę lub inne urządzenia wymagające bezpośredniego podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Można oczywiście dodatkowo zainwestować w zmianę ich lokalizacji, jednak zazwyczaj bywa to kosztowne i uciążliwe. Podczas aranżacji łazienki istotne będzie również to, czy do dyspozycji mamy łazienkę dużą czy małą oraz czy jesteśmy tradycjonalistami, czy kierujemy się modą.

Łazienka, czy pokój kąpielowy? – potencjał dużej łazienki

Oto dylemat stojący przed właścicielami dużych pomieszczeń tego typu. A małe łazienki znikają powoli razem ze starym budownictwem oraz klitkami w blokach z wielkiej płyty. O ile dużą łazienkę można przekształcić w wygodny pokój kąpielowy, będący również miejscem relaksu i wypoczynku, to osoby praktyczne pozostaną raczej przy jej głównej funkcji. Pokój kąpielowy można urządzić na wiele sposobów, oprócz wanny wstawiając tam między innymi fotel, sofę lub inny wygodny mebel, na którym po kąpieli można się zrelaksować i dokończyć zabiegi pielęgnacyjne albo posłuchać muzyki.

Aranżacja łazienki w mniej ekstrawaganckiej odsłonie

Kwiaty, lub różnorodne oświetlenie – nie tylko nieśmiertelny plafon i kinkiety, ale również oświetlenie typu LED w różnych punktach pomieszczenia, często w połączeniu z podwieszanym sufitem, to już żadna łazienkowa nowość. Tego rodzaju pomieszczenie można urządzić z niemal rokokowym przepychem, w stylu vintage, albo rustykalnym, jednak bardzo popularne są ostatnio łazienki minimalistyczne, a przy tym bardzo eleganckie. Taka aranżacja łazienki ma również swoją praktyczną stronę, bo łatwiej utrzymać ją w czystości.

Coraz częściej w łazienkach oraz domowych pokojach kąpielowych zamiast klasycznych „kafelków” pojawiają się inne rozwiązania niż płytki na ścianach i podłogach, znane dobrze naszym dziadkom. A jeśli już ma to miejsce, to tworzą one inny układ niż tradycyjnie – na przykład jedna ściana nad umywalką bądź za sedesem ma zdecydowanie inny kolor kontrastujący z pozostałymi.

mala lazienka w bloku

Co zamiast płytek w aranżacji łazienki?

Coraz częściej w aranżacjach i projektach łazienek pojawiają się zarówno panele podłogowe, jak i betonowa wylewka. To ostatnie, na pozór surowe rozwiązanie, łączone jest chętnie z drewnianymi elementami wyposażenia wnętrza. Panele natomiast sprawiają wrażenie bardziej ciepłego, przytulnego pomieszczenia dzięki czemu pomagają przeobrazić ją bardziej we wspomniany pokój kąpielowy, niż tak zwane „pomieszczenie higieniczno-sanitarne”. Chociaż tak można zdefiniować łazienkę, to brzmi to nieco jak hasło z podręcznika BHP w ogromnej fabryce. A nie intymne pomieszczenie w domu. Jednocześnie dzięki specjalnym farbom, na przykład lateksowym albo akrylowym, glazura i terakota na łazienkowych ścianach staje się passe niczym wielbiona w latach osiemdziesiątych boazeria. Dlatego nawet aranżacja łazienki małej, z jaką wciąż jeszcze często przeciętna rodzina w naszym kraju musi się zmagać, także zyska dzięki tego rodzaju rozwiązaniom.

Aranżacja łazienki w stylu „zen”

Wspomniane panele pokrywają zazwyczaj podłogi w modnych łazienkach w stylu „zen”. To właśnie te minimalistyczne, pełne drewanianych i drewnopodobnych elementów wystroju. W łazienkach tego typu pojawiają się również elelmenty orientalne oraz zielone.

Nie oznacza to jednak, że w każdej łazience w tym stylu musi obowiązkowo znajdować się drzewko bonsai albo fototapeta z bambusem. Aranżacja łazienki w stylu zen daje bardzo szeroki wachlarz możliwości, sprawiając, że wnętrza pomimo typowego minimalizmu są przytulne i służą relaksowi.

Lustro do łazienki – jakie wybrać?

projekt aranzacja lazienkiTrudno wyobrazić sobie łazienkę bez tego akcesorium. I tutaj podobnie: nie ma jednego rodzaju albo kształtu lustra pasującego do konkretnej łazienki. Klasyczne lustro prostokątne czy okrągłe będzie doskonale pasowało zarówno do łazienki w stylu zen, jak i w futurystycznym.

Przy wyborze lustra uważać należy jednak szczególnie na modele z wbudowanymi w nie elementami oświetlenia. Jest ich wiele na rynku i wydają się praktycznym rozwiązaniem. Wymagają jednak zastanowienia się, czy aby na pewno będą dobrze komponowały się z resztą elementów wystroju.

Ponadto w przypadku pęknięcia takiego lustra albo innego powodu do wymiany musimy ponownie szukać odpowiedniego, podobnego modelu – z oświetleniem, albo montować te elementy osobno. Dlatego, paradoksalnie, nie zawsze jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie.

Aranżacja łazienki to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. A każdy zakup lokalu w stanie surowym albo konieczność skucia płytek na ścianie stawia nas przed tym zadaniem od nowa. Na szczęście różnorodność stosowanych obecnie rozwiązań na każdą kieszeń pozwala na urządzenie tego wnętrza właściwie każdemu w jego w ulubionym stylu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ