Gdy rodzeństwo ma zamieszkać w jednym pokoju, pojawia się dylemat jakie łóżka kupić – dwa oddzielne czy piętrowe? Jest to oczywiście uzależnione od wielkości pokoju, a także potrzeb i wieku dzieci. Kiedy sprawdzą się łóżka pojedyncze, a kiedy piętrowe?
Kiedy warto zdecydować się o na łóżko piętrowe?
Gdy nie mamy do dyspozycji dużej przestrzeni, warto zaplanować rozkład mebli tak, aby wszystko się zmieściło. Wypadku małego pokoju najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście łóżko piętrowe. Nie zajmuje wiele miejsca, jednocześnie zachowując większą przestrzeń do zabawy. W tym przypadku można łatwo podzielić pokój na strefy – sypialną, do zabawy i do nauki. Większość dzieci marzy o łóżku piętrowym, szczególnie jeżeli swoim fantazyjnym wyglądem nawiązują do pojazdów czy domków.
Wspinanie się po drabince lub schodkach może być dużą frajdą. Jedyną przeszkodą może być kłótnia, które dziecko śpi na górze, a które na dole. Jeżeli dzieci nie potrafią pójść na kompromis a mamy do dyspozycji więcej przestrzeni można zdecydować się na dwa łóżka piętrowe, z tym, że pod łóżkiem będzie znajdować się biurko i krzesło niezbędne do nauki. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ponieważ dziecko będzie mogło zaaranżować swoją indywidualną przestrzeń tak, jak chce.
Dwa oddzielne łóżka
Na osobne łóżko można się zdecydować, gdy pokój dwójki pociech jest nieco większy. Wówczas każde dziecko będzie miało moją swoją własną przestrzeń. Docenią to w szczególności starsi podopieczni. Warto wybrać łóżko młodzieżowe zgodnie z preferencjami nastolatka – w końcu ma już swój gust i konkretne oczekiwania.
Maluchom, które nie chcą się rozdzielać ze swoim rodzeństwem możemy zaproponować łóżko wysuwane. W ciągu dnia wygląda jak pojedyncze, a kiedy przychodzi pora na spanie, można z łóżka wysunąć drugi materac, który będzie powierzchnią sypialną dla drugiego dziecka. Wówczas rodzeństwo śpi praktycznie obok siebie na podobnej wysokości. Dzięki możliwości schowania jednego łóżka w drugie, dzieci uzyskują większą przestrzeń do zabawy.