Skąd się bierze odwodnienie organizmu?
Odwodnienie jest to niepożądany stan, w którym ilość wody w organizmie, spada poniżej poziomu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania oraz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia każdej żywej istoty. Przyczyny odwodnienia bywają bardzo rozmaite. Jako podstawowe należy wymienić:
- Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów.
- Biegunki, a także wymioty, gorączki, nadmierna potliwość.
- Stosowanie diety zbyt bogatej w błonnik, a także diety proteinowej, czy też kuracji odchudzającej prowadzącej do bardzo szybkiej utraty masy ciała.
- Spożywanie nadmiernej ilości zwykłej soli kuchennej – prowadzi do hipernatremii.
- Spożywanie nadmiernej ilości środków o działaniu odwadniającym, czyli alkoholu oraz kofeiny.
- Bardzo intensywny trening, częste narażenie organizmu na przebywanie w ekstremalnych warunkach zewnętrznych.
- Długotrwałe przebywanie w mocno suchym powietrzu, np. w klimatyzowanym budynku.
- Duży ubytek krwi który był spowodowany urazami – może skutkować powstaniem wstrząsu hipowolemicznego
- Przegrzanie organizmu.
Przebieg odwodnienia
Odwodnienie przebiega często w czterech etapach, a poszczególne jego symptomy nasilają się wraz z procentowo zwiększoną ilością utraty wszystkich płynów.
Etap pierwszy: wybrane objawy 2%-owego ubytku wody:
- Bardzo silne pragnienie
- spadek masy ciała,
- sucha skóra, a także ciemne kręgi pod oczami.
Etap drugi: wybrane objawy to 2-4%-owego odwodnienia:
- nasilony ból głowy, zawroty głowy, a także zaburzenia widzenia,
- uczucie osłabienia, oraz nudności i omdlenia,
- suchy język oraz suche usta, a także utrudniona mowa, zatrzymana produkcja wydzielania śliny,
- ciemny kolor moczu albo bezmocz,
- utrata elastyczności skóry, czy też zapadnięty oczy,
- zaparcia, a w niektórych przypadkach wymioty.
Etap trzeci: to już 5-6% ubytek wody powoduje on wzmożoną senność, a także częste mrowienie, drętwienie i gwałtowne zmiany temperatury skóry.
Etap czwarty: to nawet 10-15% ubytek wody – wybrane objawy:
- obrzęk języka,
- drgawki, a nawet delirium,
- utrata przytomności,
- zaburzenia mówienia oraz świadomości.
Skutkiem odwodnienia już 15%-owego jest śmierć, która następuje zwykle już
w ciągu 3 dni. W przypadku upałów, nawet szybciej. Organizm ludzki jest w stanie zachować funkcje życiowe maksymalnie przez 6 dni
Główne rodzaje odwodnienia organizmu- Wyróżnia się trzy rodzaje odwodnienia;
- Izotoniczne
- Hipotoniczne
- Hipertoniczne
Oznaki odwodnienia organizmu:
Odwodnienie zazwyczaj początkowo przebiega całkowicie bezobjawowo. Z czasem jednak skóra która jest pozbawiona odpowiedniej ilości wody, staje się coraz mniej elastyczna, włosy matowe, natomiast oczy tracą blask. Najlepszym (naturalnym i domowym) sposobem rozpoznania odwodnienia jest po prostu obserwacja koloru moczu. Słomkowe jego zabarwienie świadczy o prawidłowej ilości płynów, jeżeli natomiast pojawi się ciemny kolor to sygnalizuje on zbyt mały poziom wody w organizmie. Objawem odwodnienia jest więc także za gęsta krew, co u osób z problemami układu krążenia może niestety skutkować zawałem.
Skutki
Nawet niewielkie już odwodnienie bywa często przyczyną problemów z koncentracją, a także osłabieniem apetytu znużeniem oraz uczuciem zmęczenia. Natomiast bardziej przewlekłe odwodnienie prowadzi już do poważnych zaburzeń, takich jak infekcja układu moczowego, kamica nerkowa, choroby jamy ustnej, choroby płuc, zaparcia oraz upośledzenia funkcji poznawczych.
Lepiej więc zapobiegać
Ponieważ niestety nie istnieje możliwość magazynowania jakiejś większej ilości wody, zachodzi tutaj konieczność stałego uzupełniania. Zalecana jest więc spora ilość przyjmowanych płynów. Jednak jest ona zależna do wieku, płci, a nawet klimatu oraz aktywności fizycznej.
Przy większym odwodnieniu pomocna bywa też dieta bogata w świeże owoce oraz warzywa, a uboga w produkty mocno przetworzone z dużą zawartością soli.
Leczenie odwodnienia
Głównym oraz podstawowym elementem leczenia odwodnienia organizmu jest po prostu zapobieganie dalszej utracie wody z naszego organizmu i uzupełnianie jej niedoborów. Płynów nie należy jednak uzupełniać zbyt gwałtowanie. Jeżeli mamy do czynienia z cięższym przypadkiem, najlepiej jest podać dożylnie 5 procentowej glukozy . Natomiast w przypadku odwodnienia hipertonicznego, zaleca się podanie chlorku sodu lub chlorku sodu i chlorku potasu. Warto też pamiętać o tym jakie są główne objawy odwodnienia organizmu. Na samym początku, kiedy dopiero co dojdzie do odwodnienia organizmu, możemy szybko zaobserwować takie objawy jak: brak apetytu, a także wzmożone pragnienie, rzadkie oddawanie moczu, czy też wzdęty brzuch, senność. Ponadto, u niemowląt może zwyczajnie dojść do zapadania się ciemiączka czy gałek ocznych. Jeżeli jednak nie dojdzie do uzupełnienia płynów w kolejnej fazie odwodnienia naszego organizmu możemy zauważyć także przyspieszoną akcję serca, czy też zmniejszenie pocenia się, lub gorączkę, albo spadek ciśnienia, być może wystąpi także pojawienie się drgawek i w końcu utrata przytomności.