Puzzle są znaną i cenioną zabawką, po którą chętnie sięgają dzieci. Również młodzież i wielu dorosłych lubi do nich wracać, przypominając sobie dawną rozrywkę, a jednocześnie czerpiąc z niej nową radość. Jednak czy taka prosta zabawka może przynosić także inne korzyści? Oczywiście, a my postaramy się przedstawić najważniejsze z nich.
Umiejętność współpracy
Puzzle chętnie układane są nie tylko w samotności, ale również w towarzystwie innych osób – czy to rówieśników, starszego rodzeństwa czy dorosłych. Kiedy podejmowana jest tego typu aktywność, angażująca kilka osób, automatycznie zachęca do współpracy. Kooperacja w zakresie nawet tak prostych czynności, jak dopasowywanie do siebie poszczególnych kawałków puzzli może prowadzić do rozwoju umiejętności społecznych i związanych ze współpracą.
Umiejętność współdziałania z innymi jest niezwykle ważna przez całe życie. Przydaje się już w szkole podstawowej, następnie na studiach i jest niezwykle doceniana w pracy. Braki w tym zakresie mogą z kolei prowadzić do gorszych wyników w nauce czy trudniejszego odnajdywania się w późniejszej pracy.
W parze z umiejętnościami współpracy idą także zdolności werbalne, związane z koniecznością komunikowania się z innymi uczestnikami zabawy. Wymieniając uwagi na temat rozmieszczenia poszczególnych puzzli oraz dyskutując na inne tematy, dziecko może szybko nauczyć się większej ilości słów.
Zdolności manualne
Dobieranie małych elementów i dopasowywanie ich do siebie wymaga od dziecka pewnych zdolności manualnych. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że większa ilość ćwiczeń w tym zakresie szybko je usprawni, co przełoży się także na inne sfery życia. Dziecko stanie się bardziej zręczne i może nawet nauczyć się ładnie pisać szybciej niż jego rówieśnicy.
Logiczne myślenie
Umiejętność logicznego myślenia jest niezwykle ważna w codziennym życiu, a także podczas nauki. Dzieci mogą rozwijać ją podczas różnych aktywności, w tym właśnie układania puzzli. Naukowcy udowodnili nawet, że dzięki tej zabawie mogą one znacząco wyprzedzić rówieśników pod względem kojarzenia faktów, co daje im przewagę w naukach ścisłych i przyrodniczych. Wiele maluchów, które już od drugiego roku życia mają styczność z puzzlami, preferuje następnie nauki ścisłe i związane z nimi zawody.
W parze z logicznym myśleniem idzie w tym przypadku także umiejętność koncentracji i cierpliwość, które można wyćwiczyć u dziecka dzięki układaniu puzzli.
Jaki puzzle zatem wybrać?
Wiedząc już, że oprócz dobrej zabawy puzzle mogą przynieść także szereg korzyści związanych z rozwojem logicznego myślenia, czy umiejętności społecznych, warto sięgnąć po nie, wybierając prezent dla dziecka. Dla maluchów najlepsze będą małe układanki, które pozwolą im na szybkie osiągnięcie sukcesu i zadowolenie. Dla starszych polecamy puzzle 1000 kawałków, które przedłużą zabawę i będą wymagać większego skupienia. Co za tym idzie, bardziej intensywnie wpłyną na umysł starszych pociech, stymulując go do rozwoju.