Nawozy startowe – kiedy i dlaczego warto stosować?

0
858
Nawozy startowe

Nawożenie roślin to czynność o kluczowym znaczeniu dla ich dalszego wzrostu. Wiedzą o tym wszyscy rolnicy, hodowcy kwiatów oraz inne osoby, którym zależy, by pielęgnowane przez nich rośliny rozwijały się w sposób optymalny. Dostępne nawozy roślinne podzielić można na te aplikowane do gleby, nazywane systemowymi oraz nawozy dolistne. Niekiedy też stosuje się nawozy startowe, to znaczy specjalne mieszanki przeznaczone do aplikowania na początku wzrostu roślin. Poniżej podpowiadamy – dlaczego używanie nawozów startowych jest tak ważne oraz gdzie można zaopatrzyć się w nawozy startowe wysokiej klasy.  

Nawozy startowe – w telegraficznych skrócie

Mówiąc najogólniej, nawozy startowe wykorzystywane są w podobnym celu co inne typy nawozów – pomagają w dostarczeniu roślinom istotnych składników pokarmowych. Bez ich obecności, wzrost roślin uległby zahamowaniu lub byłby spowolniony. Nawozy startowe aplikowane są do gleby, w miejscach, do których sięgają korzenie roślin. Oczywiście, nawozy tego typu stosowane są jeszcze przed wykształceniem się rośliny z nasion – czyli w momencie ich zasiewu.

Nawożenie startowe dotyczy różnego typu roślin – zwłaszcza tych, z których zbieramy plony. Wymienić należy choćby buraki cukrowe, rzepak, kukurydzę, różne odmiany zbóż, ziemniaki, a także tytoń, rośliny owocowe, drzewka sadownicze. W przypadku każdej z nich, nawozy startowe mogą pomóc w zoptymalizowaniu efektów ich wzrostu.

Jak wykorzystuje się nawozy startowe?

Nawozy startowe mają stosunkowo podobną formę. Najczęściej przed użyciem należy rozpuścić je w wodzie. Większość dostępnych nawozów ma formę granulatu, który rozpuszcza się szybko, nie pozostawiając żadnych zbitych grudek. Niektóre nawozy warto odpowiednio wymieszać, by mieć pewność, że wszystkie granulki uległy rozpuszczeniu.

Większość dostępnych nawozów startowych można stosować na wszystkich typach gleb – zwłaszcza jeśli wykazują one niedostatki określonych składników. Szczególnie, w glebach ubogich w fosfor oraz cynk zaleca się stosowanie nawozów startowych. Najlepszą porą do jego aplikacji jest oczywiście wczesna wiosna. Zaleca się, by nawozy stosować współrzędnie z obsiewanymi lub sadzonymi roślinami.

Gdzie kupować nawozy startowe?

Wśród dostępnych na rynku znajdziemy wiele typów nawozów startowych. Mogą różnić się zarówno składem, proporcjami poszczególnych elementów oraz typem roślin, do których nawożenia są przeznaczone. Szczególnie pragniemy polecić wybór nawozów dostępnych w ofercie adob.com.pl, wśród których znajdują się również nawozy startowe.

Są to produkty bogate w takie makroelementy jak azot, fosfor, potas, siarka, a także mikroelementy – cynk i mangan. Nawozy te mają formę mikrogranulatu, łatwego i wygodnego w aplikowaniu. Są szczególnie polecane do stosowanie w czasie wiosny, na początkowym etapie rozwoju roślin. Zwłaszcza gdy warunki ich rozwoju nie są sprzyjające – to znaczy, gdy panują niskie temperatury, a ilość opadów jest uboga.

Poszczególne dostępne nawozy startowe ADOB aplikuje się w dawkach wynoszących około 20-30 kilogramów na hektar ziemi. Zarazem, są to dawki jednorazowe, których nie należy w późniejszym czasie powtarzać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ