Jak szybko rozliczyć swój PIT?

0
1145
PIT

Obowiązkiem każdego podatnika jest złożenie rocznej deklaracji PIT. Ważne jest, by dokonać tego w określonym z góry terminie – najczęściej jest koniec kwietnia. Obecnie możemy zrobić to w szybki sposób, który nie wymaga od nas nawet wychodzenia z domu. Wystarczą niezbędne dokumenty oraz komputer lub laptop z dostępem do Internetu.

  1. Jak przygotować się do złożenia PIT przez Internet?
  2. Jaki PIT możemy rozliczyć przez Internet?
  3. O czym należy pamiętać, składając PIT?

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku dokonać swojej rocznej deklaracji PIT.

Jak przygotować się do złożenia PIT przez Internet?

Chcąc rozliczyć swój PIT online, nie możemy zapomnieć o niezbędnym przygotowaniu. Aby cały proces przebiegł sprawnie, musimy odpowiednio wcześnie przygotować wszelkie niezbędne dane. Potrzebne będą także dokumenty, które umożliwią rozliczenie dochodów z określonego roku.

Aby wysłać swój PIT przez Internet do odpowiedniego urzędu skarbowego, musimy podać odpowiednie dane weryfikacyjne podatnika. Są to takie informacje jak: imię i nazwisko, data urodzenia, numer NIP – w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą, PESEL – dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Niezbędna będzie również kwota przychodu, która była wykazana w rocznym zeznaniu z ubiegłego roku. W przypadku, gdy zeznanie nie było składane, należy w odpowiedniej rubryce wpisać „0”.

Problemem może być podanie właściwej kwoty przychodu. Jest ona uzależniona od rodzaju formularza, na jakim podatnik był rozliczany dwa lata wcześniej niż rok, w którym ta deklaracja jest składana.

Jaki PIT możemy rozliczyć przez Internet?

Wysłanie elektronicznej wersji zeznania rocznego PIT jest całkowicie bezpieczne oraz darmowe. Możemy skorzystać z rozwiązania, jakim jest usługa Twój e PIT lub też program do PIT. Aby tego dokonać, nie potrzebujemy podpisu elektronicznego czy też profilu zaufanego.

e PIT

Mamy możliwość wysłania przez Internet, m.in. następujących deklaracji podatkowych wraz z załącznikami:

  • PIT 28, w przypadku działalności gospodarczej lub najmu prywatnego, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT 36, dla działalności gospodarczej, która jest opodatkowana na ogólnych zasadach,
  • PIT 37, dla osób fizycznych nieposiadających własnej działalności gospodarczej,
  • PIT 38 w przypadku dochodów kapitałowych.

Zeznania za poprzedni rok podatkowy powinny być złożone do końca kwietnia. Wyjątek stanowi deklaracja składana przez ryczałtowców na formularzu PIT 28 – wtedy termin jej złożenia przypada na koniec lutego następnego roku. Gdy ostatni dzień złożenia deklaracji podatkowej wypada w sobotę lub święto, termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy.

O czym należy pamiętać, składając PIT?

Elektroniczna wysyłka rocznych deklaracji jest dość prosta i nie wymaga żadnych skomplikowanych procedur. Wystarczy dostęp do Internetu i urządzenie, na którym możemy z niego korzystać. Zeznanie jest wysyłane bezpośrednio do urzędu skarbowego. Jako potwierdzenie otrzymujemy tzw. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Naszym obowiązkiem jest wydrukowanie go i przechowywanie razem z kopią złożonej deklaracji rocznej, najlepiej przez okres 5 lat podatkowych. Są one liczone od końca roku podatkowego, w którym upływa termin płatności podatku.

Ten elektroniczny dokument jest odpowiednikiem pieczęci urzędu skarbowego, którą otrzymujemy podczas osobistego złożenia deklaracji podatkowej. Możemy ją także dodać wraz z potwierdzeniem nadania listu poleconego przy pośrednictwie Poczty Polskiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ