Upławy – często świadczą o chorobie!

0
2167
upławy


Sprawdź czym są upławy, co je wywołuje oraz jak wygląda leczenie.

Upławy są dosyć wstydliwą dolegliwością, która dotyka znacznej części kobiet. Nie wiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, że upławy mogą wskazywać na poważną chorobę – dlatego też nie wolno ich lekceważyć.
Sprawdź jak je rozpoznawać, co może być przyczyną ich występowania. Poznaj skuteczne metody leczenia i zapobiegania.

Czym są upławy?

upławyZ medycznego punktu widzenia upławy są nadmierną wydzieliną z pochwy. Problem ten dotyczy kobiet w różnym wieku. Wydzielina z pochwy często przez wiele kobiet błędnie odbierana jest jako upławy. Pomiędzy nimi istnieje jednak zasadnicza różnica.
Upławami określa się wydzielinę o kolorze szarym, żółtym lub zielonym; gęstej galaretowatej konsystencji i bardzo nieprzyjemnym zapachu.
Wydzielina pochwowa jest naturalnym procesem funkcjonowania kobiecego układu rozrodczego – w ten sposób pochwa się oczyszcza i regeneruje. Śluz wytwarzany jest zazwyczaj w pochwie, na sromie oraz szyjce macicy. Powinien on być w pełni przezroczysty oraz bezzapachowy. Jego ilość zależna jest od tego w jakiej fazie cyklu aktualnie się znajdujemy – podczas dni płodnych występuje w znacznie większych ilościach. Wydzielina może także być bardziej gęsta, nierzadko też zmienia kolor na biały.

Czy to upławy?

To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która podczas wizyty w toalecie na swojej bieliźnie dostrzega dziwnie wyglądającą, wzbudzającą niepokój wydzieliną. Z reguły jest ona żółta lub zielona (w skrajnych przypadkach nawet brunatna), gęsta, serowata lub pienista – do tego wszystkiego dochodzi nieprzyjemny, charakterystyczny zapach. W zależności od przyczyny upławy mogą występować w niewielkich ilościach lub być bardzo obfite. Nierzadko pojawia się także swędzenie skóry (tzw. świąd) oraz uczucie pieczenia. W przypadku kiedy obfitym upławom towarzyszy ogólne pogorszenie stanu zdrowia i gorączka należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Może to wskazywać na infekcję, stan zapalny lub inną groźną chorobę.

Przyczyny…

Jednym z czynników, który wywołuje upławy jest grzybica często nazywana drożdżycą. Objawia się ona bólem pochwy, podrażnieniem oraz zaczerwienieniem sromu i okolic a także silnym swędzeniem skóry w tym obszarze. Upławy w tym wypadku są bardzo gęste, dodatkowo ich woń przypomina zapach drożdży. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą płciową, chociaż świetnym siedliskiem grzybów są także ręczniki oraz gąbki do mycia ciała.
Kolejną przyczyną upławów są znajdujące się w pochwie np. tampony lub spirale wewnątrzmaciczne – wydzielina może mieć czerwone zabarwienie (tzw. krwiste upławy).
Upławy nierzadko spowodowane są różnymi alergiami, okolice intymne są bardzo wrażliwe i delikatne. Nieodpowiedni żel do higieny intymnej (najbezpieczniejsze są te o kwaśnym pH), płyny do prania, wkładki higieniczne, podpaski, tampony, materiał z jakiego wykonana jest bielizna – wszystko to może wywołać alergię w wyniku czego pojawią się upławy.
Niekorzystne są również zabiegi irygacji pochwy (oczyszczania) wykonywane w gabinetach ginekologicznych – niszczą one naturalną barierę ochronną, która chroni intymne miejsca przed infekcjami.
Do pozostałych przyczyn należą także: osłabienie odporności, cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe układu rozrodczego.
Szczególnie uważne powinny być kobiety spodziewające się dziecka. Upławy pojawiające się w trakcie ciąży, zlekceważone i nieleczone mogą wywołać przedwczesny poród a w najgorszym przypadku doprowadzić nawet do poronienia!

Nie lekceważ upławów!

Upławy są objawem, który wskazuje na to, że być może z układem rozrodczym dzieje się coś złego. Długotrwałe i obfite upławy powinny nakłonić się do konsultacji z ginekologiem. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Są to najczęściej:

– uciążliwy świąd i uczucie pieczenia,

– schorzenia sromu (często pojawiają się bolące guzki),

– zakażenia bakteryjne i grzybicze układu rozrodczego oraz całego organizmu,

– zapalenie narządów miednicy mniejszej (tzw. zapalenie przydatków),

Leczenie

Aby rozpocząć leczenie należy na początku zdiagnozować przyczynę wywołującą upławy. W tym celu konieczna będzie wizyta w gabinecie ginekologicznym. Pamiętaj o tym, by nie leczyć się na własną rękę, stosując środki farmaceutyczne dostępne bez recepty. Postępując w ten sposób narażasz się na wystąpienie możliwych powikłań. Tylko ginekolog będzie wiedział jakie leczenie należy zastosować. W przypadku kiedy badanie ogólne nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to co jest przyczyną pojawienia się upławów lekarz może zlecić wykonanie analizy wydzieliny pod kątem obecności bakterii lub grzybów. W przypadku zakażeń bakteryjnych i grzybiczych konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii.
Najlepszym domową metodą na upławy są napary z ziół (np. z pokrzywy, szczawiu kędzierzawego, kozieradki itp.), które należy systematycznie pić. Może i nie smakują rewelacyjnie ale za to są bardzo skuteczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ