Choć każdy chyba słyszał takowe okreśłenie warto je przypomnieć i zdefiniować co w tym przypadku dla nas będzie znaczyło. A więc będziemy korzystać z definciji medycznej. Oto ona:
krwawienie z nosa(łac. Epistaxis) – często występujący obajw chorobowy polegający na utracie krwi, kiedy źródło krwawienia znajduje się w obrębie jamy nosowej. Krwawienie z nosa może mieć różne nasilenie – od niewielkiego plamienia do poważnego, zagrażającego życiu krwotoku.
Skąd bierze się krwotok z nosa?
Krwotok z nosa bardzo często jest konsekwencją urazu mechanicznego. Przyczyn krwotoku można wyliczać bez liku, a ot kilka przykładów:
-wcześniej wspomniany uraz mechaniczny
-złamania w obrębie nosa i twarzoczaszki
-wysychanie błony śluzowej nosa
-nadżerki błony śluzowej nosa
–perforacja nosa
–włókniak młodzieńczy(nowotwór łagodny o miejscowej złośliwości, występujący najczęściej u mężczyzn w 2. dekadzie życia-około 10 do 14 rok życia. Nowotwór rozwija się w jamie nosowo-gardłowej, rośnie agresywnie miejscowo z tendencją do niszczenia kości, przez co powoduje krwotoki z nosa i okolic. Leczenie jest operacyjne, poprzedzone embolizacją guza i podaniem estrogenów. W przypadku wznowy stosuje się radioterapię i chemioterapię. Głównym powikłaniem guza jest, nierzadko śmiertelny w skutkach, krwotok. )
-niektóre, dość rzadkie nowotwory
-infekcja bakteryjna
-pojawienie się ciała obcego w jamie nosowej
-atak pasożyta
-polipy nosa
-perforacja przegrody nosowej
-nadżerki błony śluzowej
–choroby zakaźne(takie jak na przykład grypa, odra czy ospa wietrzna)
-choroby zatok
-choroby układu oddechowego
–nadciśnienie tętnicze i inne dysfunkcje układu krwionośnego
-miażdżyca atakująca naczynia kwionośne
-niedobór niektórych witamin(w tym przypadku C i K)
-anemia
-białaczka
-choroby krwi
–choroby układu hormonalnego
-inne choroby
-leki(m.in. aspiryna, warfaryna, klopidogrel)
-ciąża
-narkotyki
-papierosy
-alkohol
-dopalacze
-wszystkiego rodzaju używki
–zatrucia substancjami chemicznymi, bądź ich bezpośrednie działanie drażniące
-ostre choroby zapalne błony śluzowej nosa; bakteryjne i wirusowe
–zaburzenia krzepliwości krwi w chorobach takich jak: białaczka, niedokrwistość, małopłytkowość
-choroby związane z wątrobą oraz nerkami
-czynniki psychologiczne(stres)
-czynniki neurologiczne(nadciśnienie spowodowane zbyt wysokim poziomem adrenaliny we krwi chorego)
-uszkadzanie ścianek naczyń krwionośnych(np. przez mróz)
Jak przebieg krwotok z nosa?
Krwotok może być spokojny i miarowy, szybki i gwałtowny, jednostronny, obustronny. W przypadku alergii lub wysuszenia błony śluzowej krwawienie jest bardzo spokojne i hamuje się samoistnie po upływie kilku do kilkunastu minut. Często zwiastunem krwawienia jest niepokój, ból głowy.
Jakie wyróżniamy typy krwotok z nosa?
Większość krwotoków wydobywa się z tak zwanego splotu, skąd bardzo łatwo jest zatamować krwawienie. Jeżeli krew ma swoje źródło w tylnej części przegrody wtedy zatamowanie krwawienia jest o wiele trudniejsze, są one o wiele bardziej intensywne, czasami, by sie z nimi uporać należy złożyć wizytę w szpitalu.
Jakie powikłania grożą po krotokach z nosa?
Zazwyczaj jeśli nie ma żadnych czynników ryzyka, krwotok sam w sobie nie jest groźny – sam się kończy, najczęściej jedyna interwencja jaka jest wymagana to chusteczka na krew i zwilżenie śluzówki nosa. Aby to wykonać wystarczy często wietrzyć pomieszczenie oraz korzystać z dość popularnych ostatnio nawilżaczy powietrza, w którym znajduje się posiadająca tendencje do częstych krwotoków. Nie należy unikać sytuacji, w których można uszkodzić lub naruszyć strukturę nosa(dla przykładu może to być dłubanie w nosie). Często rekomenduje się preparaty służące obkurczaniu błony śluzowej nosa. Nie powinno sie jednak nadużywać owych preparatów – mogą zniszczyć mokrorzęski niszcząc naturalnie występującą florę. Pamiętaj, krwotok z nosa to nie choroba. Jedynie można mieć predyspozycje do częstszych lub rzadszych krwotokow z nosa powodowane genami, chorobami, czy urazami. W większości przypadków nie powinno się tak naprawdę przejmować owym problemem – czynniki, które mówią nam o tym, że dany przypadek jest niezwykle ciężki został wyżej opsiany. Niezwykle ważne jednak jest zapobieganie, zgodnie z zasadą „Lepiej zapobiegać niż leczyć” lub jak kto woli „Lepiej dmuchać na zimne”, więc w większości przypadkach najważniejsze jest podejście do tego jak do problemu, ale na pewno nie możliwego do rozwiązania. Należy unikać wszelakich używek(papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze) oraz towarzystwa, które między innymi korzysta z nich – bierne „korzystanie” z nich może być równie niebezpieczne, co bezpośrednie z nich „korzystanie”, należy również unikać pokusy wynikającej z towarzystwa. Kontrolować swoje ciśnienie. Choć krwotok może nie wydawać się problemem(bo w istocie w większości przypadków nie jest), może wskazywać na chorobę(dla przykładu na nadciśnienie tętnicze). Wszystko to co najważniejsze to zachowanie zdrowego umiaru, równowagi pomiędzy kompletną ignorancją, a więczną paniką.