Kolba kukurydzy może stanowić niezwykle smaczne danie, jeśli potrafimy ją odpowiednio przyrządzić. Okazuje się, że gotowanie kukurydzy nie zabiera wiele czasu, więc przygotowanie pożywnego i smacznego posiłku nie wymaga ślęczenia nad garnkami. Warto jednak wiedzieć, że nie można jej długo zostawiać w gotującej się wodzie, ponieważ stanie się twarda i sucha. Z kolei jeśli zależy nam na poprawieniu jej walorów smakowych, to sprawdzi się dodanie do gotującej się wody mleka.
Gotowana kukurydza w kolbach – jak się do tego zabrać?
Do przygotowania gotowanej kukurydzy będziemy potrzebować świeżych kolb, oliwy z oliwek, masła oraz pieprzu i soli. W celu zachowania świeżości należy obrać kolbę nie tylko z liści, ale także z włókien tuż przed gotowaniem. Kolby można wrzucić do dużego garnka z gotującą się i nieposoloną wodą w całości lub przełamać je na pół. Opcjonalnie można dodać do wody łyżkę cukru. Gotować można pod przykryciem lub bez, ale zaleca się gotowanie pod przykryciem, ponieważ kolby wypływają na wierzch wody. Dodatkowym plusem, który przemawia za gotowaniem kukurydzy pod przykryciem jest to, że skraca się czas gotowania oraz zmniejszają się straty witamin. W przypadku świeżej kukurydzy będzie ona już gotowa po niecałych pięciu minutach. Im starsza jest kolba, tym dłużej musi pobyć w gorącej kąpieli, ale należy ją wyciągnąć przed upływem piętnastu minut. Czas zaczynamy odliczać od momentu ponownego zagotowania się wody. Trzeba tego pilnować, ponieważ zbyt długie gotowanie kukurydzy sprawia, że zaczyna ona z czasem twardnieć, co zepsuje smak całej potrawy. W celu sprawdzenia, czy kukurydza jest już odpowiednio ugotowana, można oderwać kilka ziarenek i spróbować, czy są wystarczająco miękkie. Najlepiej smakuje z masłem, solą i pieprzem.
Warto wiedzieć, że mając do dyspozycji kukurydzę z pola, należy gotować ją nawet od czterdziestu do dziewięćdziesięciu minut.
Z czym można podać ugotowaną kukurydzę? Do dań na bazie kukurydzy sprawdzi się parmezan, pieczone mięso, ostry sos, oliwki, tuńczyk czy jogurt. Można ją podawać na ciepło jako sałatkę do głównego dania czy też w formie przekąski.