Koncentratory tlenu. Dla kogo mogą być potrzebne i jakie modele okażą się najbardziej poręczne w domu?

0
463
Koncentratory tlenu

Osoby cierpiące na choroby płuc doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebujemy do życia tlenu. Im mniej dostarczamy go do organizmu, tym gorsze są nasze wyniki badań, kondycja i samopoczucie. Brak tlenu może doprowadzić do poważnych stanów, które zagrażają zdrowiu i życiu. Co w takim razie należy zrobić? Dla wielu pacjentów koniecznie jest zaopatrzenie się w domowy koncentrator tlenu.

Czym jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu jest urządzeniem, które pracuje dzięki pompie wciągającej powietrze do środka. Ma ono możliwość zagęszczania ilości tlenu w objętości powietrza, co dzieje się za sprawą działania sprężarki o podwyższonej wydajności. Następnie tak przygotowane powietrze jest podawane do płuc pacjenta.

Dla kogo koncentrator tlenu jest niezbędnym urządzeniem domowym?

Wiele osób dotkniętych jest chorobami układu oddechowego. Mogą to być między innymi przewlekła obturacyjna choroba płuc, niewydolność oddechowa, problemy z mięśniami oddechowymi, astma czy nawet rak płuca. Niezależnie jednak od tego, jaki jest powód cierpienia pacjenta, jego największym problemem jest słaba wydolność oddechowa, a co za tym idzie – brak możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu do organizmu.

Koncentrator tlenu jest w stanie wspomóc pacjentów, cierpiących na tego typu schorzenia. Dostarcza im zwiększoną ilość tlenu do organizmu, co prowadzi do poprawy stanu pacjenta oraz podnosi jego komfort życia. W chwilach naprawdę utrudnionego oddychania jest często jedynym źródłem odpowiedniej ilości tlenu i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, że pacjent nie zazna poważniejszych problemów zdrowotnych z powodu zbyt małej ilości tlenu.

Koncentratory stacjonarne i przenośne

Jeśli chcemy mówić o różnych modelach koncentratorów tlenu, przede wszystkim musimy zastanowić się nad dwoma ich głównymi rodzajami – nad urządzeniami stacjonarnymi i przenośnymi.

Domowe urządzenia stacjonarne są stosowane przede wszystkim przez osoby, które nie wykazują się dużą aktywnością. Są zazwyczaj dość spore, mogą też mieć stosunkowo dużą wagę. Ich zaletą jest bardzo wysoka wydajność pracy.

Z kolei domowy koncentrator tlenu przenośny to urządzenie idealnie dopasowane do potrzeb tych osób, które chciałyby zachować jak największą mobilność pomimo choroby. Są niewielkie i lekkie, a dzięki poręcznej budowie pozwalają na łatwe przemieszczanie się z urządzeniem. W ten sposób mogą zapewnić pacjentowi dostęp do tlenu niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajduje. Są doskonałymi towarzyszami osób aktywnych i pragnących zachować samodzielność.

Największą zaletą przenośnego urządzenia jest jego niewielki rozmiar. Jednocześnie odznacza się wysoką wydajnością pracy i możliwością pracy w różnych trybach (ciągłym i pulsacyjnym). Dzięki zastosowaniu wydajnej baterii litowo-jonowej, urządzenie pracuje przez kilka godzin bez przerwy, a jego ładowanie zajmuje zaledwie trzy godziny. Dzięki temu bardzo szybko koncentrator jest gotowy do dalszego wspierania pacjenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ