Słodka alternatywa dla cukru

0
302

Dla wielu osób podjęcie zdrowego trybu życia wiąże się z radykalną zmianą i porzuceniem dotychczasowych nawyków żywieniowych. Ciężko jest wyrzekać się tego, co sprawiało nam przyjemność przez wiele lat, a drastyczna zmiana diety może być frustrująca, jeśli skutkuje rezygnacją z ulubionych smaków. Walka ze zbędnymi kilogramami rozpoczyna się przede wszystkim w głowie, a świadomość szkód, jakie wyrządza nam dostarczanie szkodliwych składników do organizmu, to pierwszy krok do zmiany.

Nadmiar białego cukru w diecie może być szkodliwy

Biały cukier, który jest wszechobecny w codziennej diecie, może być przyczyną wielu chorób jak cukrzyca, miażdżyca, nadwaga czy choroby jamy ustnej skutkujące licznymi wizytami u stomatologa. Słodkie uzależnienie jest niebezpieczne szczególnie wtedy, kiedy tracimy kontrolę nad ilościami, które skutecznie kamuflują się w produktach codziennego spożycia. Słodką alternatywą dla popularnego cukru, mogą być słodziki jak erytrol czy ksylitol. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie zalety niesie z sobą stosowanie naturalnych zamienników dla cukru.

Ksylitol fiński – dla diabetyków i nie tylko

Ksylitol posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu jego spożycie nie wpływa w sposób znaczący na poziom insuliny we krwi, choć należy pamiętać, że w przypadku cukrzycy, nawet przyjmowanie ksylitolu powinno być skrupulatnie kontrolowane. Oryginalnie, ksylitol fiński pozyskuje się z kory brzozowej, choć coraz częściej można spotkać w sklepach jego zamiennik pozyskiwany tańszym sposobem. Metodę pozyskiwania ksylitolu z kukurydzy opracowali Azjaci, jednak odbiega on swoimi parametrami od ksylitolu pozyskiwanego w warunkach nieskażonej, skandynawskiej przyrody. Ksylitol do złudzenia przypomina biały cukier, jednak w przeciwieństwie do niego, jest znacznie mniej kaloryczny, co jest zdecydowaną zaletą w przypadku stosowania diety odchudzającej. Ponadto, ksylitol nie ulega fermentacji w jamie ustnej – powszechnie stosuje się go jako składnik cukierków i gum do żucia, co zapobiega rozwojowi próchnicy, szczególnie wśród dzieci chętnie sięgających po tego typu smakołyki. Wprowadzenie ksylitolu do codziennej diety powinno jednak odbywać się w sposób stopniowy, aby układ pokarmowy mógł się przygotować do zmian.

Erytrol czy ksylitol?

Erytrol, podobnie jak cukier biały czy ksylitol, dodaje potrawom słodkiego smaku, choć zdecydowanie subtelniej, o oznacza, że dla uzyskania tej samej słodyczy, należy go wsypać więcej. Kaloryczność erytrolu jest znikoma i nie ulega on metabolizacji przez ludzki organizm, a co za tym idzie – nie ma wpływu na poziom glukozy i insuliny we krwi. Może być składnikiem diety cukrzyka, jednak należy mieć na uwadze, że w przypadku zdrowych osób, dostarczanie do organizmu choćby niewielkich ilości cukru, jest konieczne, a odchudzanie powinno odbywać się w sposób zrównoważony. Zarówno erytrol, jak i ksylitol posiadają właściwości, które zostaną docenione przez osoby borykające się z problemem nadwagi czy cukrzycą. W tym drugim przypadku, przed dokonaniem wyboru, wskazana jest indywidualna konsultacja z dietetykiem lub diabetologiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ