Jakie są korzyści z zastosowania obróbki plastycznej metali?

0
446

W wielu przypadkach obróbka plastyczna ma taką przewagę nad innymi teoretycznie możliwymi rozwiązaniami, że jej wybór nie budzi żadnych wątpliwości, jednak warto mieć świadomość tego, dlaczego tak może być i jakie konkretne korzyści wynikają właśnie z zastosowania obróbki plastycznej.

Uproszczenie konstrukcji

Doskonałym przykładem tego, w jaki sposób obróbka plastyczna może dawać lepsze efekty od innych rozwiązań, będzie zestawienie prostego gięcia na prasie krawędziowej ze spawaniem dwóch płaskich kawałków blachy. W pierwszym przypadku cały proces trwa kilka sekund, nie ma żadnego ryzyka powstawania nieszczelności, całość jest estetyczna, a do przygotowania danego elementu nie trzeba żadnych dodatkowych materiałów. I taki przykład jest oczywiście posunięty niemal do absurdu, ale bardzo często wybór którejś technologii nie będzie aż tak oczywisty, choć nadal w mocy pozostaną wszystkie atuty obróbki plastycznej. Tutaj możecie zobaczyć jak wygląda taki proces

https://hmmsteel.pl/obrobka-plastyczna-metali/

Większa precyzja wymiarowa

Obróbka plastyczna ma tę zaletę, że pozwala na wykonanie detali z dużą precyzją. Aby to było możliwe, trzeba oczywiście zastosować nowoczesny park maszynowy, choć i na nieco starszych urządzeniach doświadczony operator jest w stanie uzyskać powtarzalne wyniki w granicach tolerancji. W przypadku najbardziej złożonych detali powszechnie stosuje się też modelowanie i symulacje, które pozwalają w jak największym stopniu dopasować ustawienia procesu technologicznego w celu uzyskania pożądanego efektu.

Utrzymanie (lub poprawa) właściwości technicznych

Obróbka plastyczna w oczywisty sposób wpływa na właściwości obrabianych elementów, natomiast można z pełną precyzją przewidzieć i własności techniczne, i na przykład wytrzymałość gotowego elementu, co nie zawsze jest możliwe w przypadku innych rozwiązań. Obróbka plastyczna nie wpływa negatywnie na przykład na odporność na korozję czy na samą plastyczność, choć może zwiększać sztywność elementu jako całości (w tym celu zresztą często stosuje się na przykład gięcie).

Możliwość łatwego recyklingu

Ten punkt od niedawna zyskuje na znaczeniu – ponieważ elementy poddawane obróbce plastycznej nie zmieniają swojego składu surowcowego, można je łatwo poddać recyklingowi. W ramach różnych kampanii, które mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu przemysłu na środowisko, będzie to coraz ważniejsze, zresztą już dziś w niektórych branżach to klienci wymagają od producentów, żeby ich wyroby po zakończonej eksploatacji można było w bezpieczny i tani sposób utylizować. Choć raczej nie będzie to podstawowym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnej technologii obróbki metali, to na pewno jest jednym ze szczegółów, które w pewnych sytuacjach mogą mieć istotne znaczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ