Ataki paniki. Czym są i jak może wyglądać ich leczenie?

0
511
Ataki paniki

Ataki paniki są dla wielu osób ogromnym wyzwaniem w codziennym życiu. Sprawiają, że nawet najdrobniejsze zadania, takie jak choćby wyjście z domu, zaczynają jawić się jako poważny problem. Koniecznie powinny zostać poddane diagnostyce i terapii, co pozwala pacjentowi na powrót do normalnego życia. Co zatem warto o nich wiedzieć?

Czym jest atak paniki?

Atak paniki jest bardzo silnym, zazwyczaj nagłym napadem lęku, którego może doświadczyć praktycznie każdy z nas. Nie ma nic wspólnego z rozhisteryzowaniem czy też przesadzoną reakcją, jak wiele osób nadal uważa. Wręcz przeciwnie – napad paniki to prawdziwy problem dla osoby, która go doświadcza. Jest odpowiedzią zarówno emocjonalną, jak i somatyczną na wydarzenie czy też obiekt i sprawia, że utrudnione jest jakiekolwiek działanie czy choćby myślenie.

Jak objawia się atak paniki?

Napady paniki są nagłe, nieprzewidziane i niekontrolowane. Osoba, która doświadcza takiego ataku po raz pierwszy, często nie wie, co się z nią dzieje, traci poczucie realności i kontaktu ze światem. Lęk, który ją ogarnia, jest tak silny, że ma wrażenie, iż zaraz umrze lub zwariuje.

Czy można rozpoznać atak paniki u siebie lub osoby bliskiej? Oczywiście, jednak wszystko zależy od tego, czy już kiedyś się z nim spotkaliśmy lub znamy jego najważniejsze elementy. Właśnie dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Na pierwszy plan wysuwa się konieczność poznania najważniejszych symptomów, do których należą:

  • lęk przed śmiercią lub szaleństwem,
  • uczucie utraty kontroli,
  • utrata kontaktu z rzeczywistością lub samym sobą (odrealnienie, depersonalizacja),
  • bardzo silny lęk, niepokój,
  • zimne poty i uczucie gorąca,
  • drżenie rąk, nóg, ciała, mrowienie kończyn,
  • kołatanie serca, duszność, hiperwentylacja,
  • nudności.

Dlaczego niektórzy ludzie cierpią na ataki paniki?

Ataki paniki mogą przydarzyć się praktycznie każdemu. Wiele osób zastanawia się więc, dlaczego w ogóle się pojawiają? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Tak naprawdę przyczyny ataków paniki nie są do końca znane i u każdego z nas mogą być inne. Mogą mieć związek z występowaniem lęku uogólnionego albo innych zaburzeń i chorób psychicznych, często ich korzenie sięgają też naszej genetyki.

Warto jednak pamiętać, że z reguły ataki paniki wywołane są jakimś konkretnym bodźcem – wewnętrznym lub zewnętrznym. Wewnętrznym bodźcem może być myślenie katastroficzne lub też bardzo wysoki poziom stresu, podczas gdy zewnętrznym bodźcem może być wydarzenie lub przedmiot, który budzi negatywne skojarzenia z minioną traumą.

Jak walczyć z atakami paniki?

Leczenie napadów paniki powinno być przede wszystkim leczeniem całego lęku, który zazwyczaj towarzyszy pacjentom. Dlatego zazwyczaj sugerowane jest jednoczesne leczenie farmakologiczne i psychoterapia. Pierwsze działanie obniża poziom lęku, drugie uczy, jak radzić sobie z nim w codziennym życiu. Oferuje przejście przez trudne momenty, ale też wskazuje, jakie techniki warto zastosować, aby zmniejszyć dyskomfort i natężenie ataków paniki. Często stosowane schematy terapii to akceptacja lęku oraz ćwiczenia oddechowe, które można połączyć też z wizualizacją (np. bezpiecznego miejsca).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ