AZS to przewlekła choroba zapalna, na którą cierpi ok. 2-3 proc. polskiej populacji. Występuje najczęściej u małych dzieci, ale u niewielkiej liczby pacjentów nie ustępuje i przedłuża się na okres dorosłości. Dowiedz się, jakie są objawy AZS i jak sobie z tym schorzeniem radzić.
Najczęstszymi objawami AZS jest uporczywy świąd, pojawianie się grudek, drobnych ranek oraz pęcherzyków i wzmożona suchość skóry. Mikroflora skórna jest zaburzona, występują nadkażenia grzybicze oraz bakteryjne. Atopowe Zapalenie Skóry przebiega etapowo, można zaobserwować okresy remisji objawów, występujące naprzemiennie z czasem zaostrzenia choroby. Dowiedz się więcej także o skazie białkowej.
Przyczyny AZS
Przyczyny AZS nie są dobrze znane. Specjaliści wskazują na zanieczyszczenie środowiska, które obniża odporność – szczególnie szkodliwie działają spaliny, smog, ostre chemikalia i dym papierosowy. Chorzy dziedziczą skłonność do alergii po rodzicach, dlatego należy poinformować lekarza o pojawiających się przypadkach schorzeń na tle alergicznym w rodzinie. Ta wiedza znacznie ułatwi wdrożenie prawidłowego leczenia.
Postępowanie przy AZS
Podstawą prawidłowego leczenia jest współpraca z lekarzem dermatologiem i skrupulatne przestrzeganie jego zaleceń. W zależności od wieku pacjenta wdraża się odpowiednie leczenie. Specjalista przepisuje leki przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne maści i kremy.
W domu należy zrezygnować z ostrych środków czyszczących i przestawić się na ekologiczne preparaty i proszki do prania. Trzeba posegregować ubrania i do noszenia wybrać jedynie te wykonane z naturalnych włókien, słabo lub wcale nie barwione. Odrzucić trzeba również zwykłe kosmetyki i szampony, a w ich miejsce wybrać linie specjalistyczne, zawierające emolienty, dostępne w aptekach. Są to preparaty, które zdecydowanie ograniczają świąd i poprawiają komfort życia pacjenta. Odbudowują płaszcz lipidowy skóry, wzmacniają ją i czynią mniej przepuszczalną dla alergenów. Należy codziennie ze szczególną starannością dbać o skórę, regularnie ją natłuszczać i nakładać przepisane preparaty.