Zwiedzając okolice Krakowa nie sposób pominąć na muzeum Auschwitz-Birenau. Jest to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, w którym straciło życie ponad milion ludzi różnych narodowości w czasie II Wojny Światowej. Miejsce to nie jest zwykłą atrakcją turystyczną, ale pamiątką niezwykle bolesnych wydarzeń historycznych, które wzbudzają w odwiedzających powagę i smutek.
Auschwitz-Birkenau – kilka słów o położeniu geograficznym i symbolice miejsca
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau (Auschwitz-Birenau Tour) wiąże się z wyjazdem do Oświęcimia – miasta w województwie małopolskim oddalonego o około 70 km od Krakowa. Miasto leży w centrum urokliwej Kotliny Oświęcimskiej pomiędzy Pogórzem Karpackim a Wyżyną Śląską. Mimo swoich walorów krajobrazowych miejsce to nie budzi pozytywnych skojarzeń – wszystko dlatego, że w czasie II Wojny Światowej na rozkaz Hitlera został tu wybudowany największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i obóz zagłady w Europie. Życie straciło tu ponad milion mężczyzn, kobiet i dzieci różnych narodowości, dlatego miejsce to nazywane jest również „fabryką śmierci”. Dla Żydów jest ono symbolem Holocaustu – to właśnie tutaj dokonano eksterminacji ludności żydowskiej na największą skalę. Z tego powodu do KL Auschwitz przybywa bardzo wielu Żydów – dla nich wyprawa do Oświęcimia (Auschwitz-Birkenau Tour) ma często wymiar pielgrzymki na groby przodków.
Jak wygląda Muzeum Auschwitz-Birkenau?
Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau (Auschwitz-Birkenau) odciska piętno na każdym, kto odwiedza to miejsce. Miejsce pamięci jest również ważną częścią europejskiego dziedzictwa. Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jako jedyne tego typu miejsce znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Figuruje tam pod oficjalną nazwą „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”. Tuż po zakończeniu II Wojny Światowej kompleks obozowy został częściowo zamieniony w muzeum, która miało być żywym świadectwem dokumentującym zbrodnie dokonane przez Hitlera w okupowanej Polsce. Wystawy Muzeum są umieszczone w autentycznych obozowych barakach, co potęguje wrażenie uczestniczenia w żywej historii. Wśród eksponatów znajdują się pamiątki po ludziach, którzy tam zginęli – są to zdjęcia oraz pamiątki rzeczowe takie jak ubrania czy buty. Obóz Auschwitz bardziej przypomina jednak tradycyjne muzeum, zaś oddalony o kilka kilometrów obóz Birkenau eksponuje same baraki więzienne i słynną z wielu fotografii rampę oraz bramę wjazdową do miejsca zagłady. Wyprawa do Auschwitz-Birkenau (Auschwitz-Birkenau Tour) jest emocjonującym przeżyciem i cenną lekcją historii.
Auschwitz-Birkena Tour – jak zwiedzać miejsce pamięci?
Na zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau (Auschwitz-Birkenau Tour) najlepiej zarezerwować kilka godzin lub nawet cały dzień – eksponowane przestrzenie są dosyć duże, a poza tym nie warto zwiedzać ich w pośpiechu. Można zwiedzać je indywidualnie lub grupowo. Są dostępne różne formy zwiedzania w grupach. Z przewodnikami można wybrać się na:
- Zwiedzanie ogólne grupowe – jest to podstawowy pakiet, w ramach którego można zwiedzić najważniejsze elementy wystawy w obozie Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau. Podstawowe zwiedzanie trwa 2,5 godziny.
- Zwiedzanie ogólne grupowe i w tzw. turach – wybierając ten pakiet można zwiedzić więcej miejsc niż w ramach pakietu podstawowego. W ramach zwiedzania można obejrzeć ruiny komór gazowych i krematoriów. Całość trwa wtedy 3,5 godziny.
- Zwiedzanie studyjne jednodniowe – jest to propozycja dla osób, które są szerzej zainteresowane historią i zależy im na szczegółowym i kompleksowym zwiedzaniu. Całość trwa około 6 godzin.
- Zwiedzanie studyjne dwudniowe – jest to propozycja dla najbardziej wymagających osób. W tej formule trudną historię obozu Auschwitz-Birkenau można poznać pod okiem kompetentnego edukatora w dwóch blokach 4-godzinnych. Całość trwa łącznie 8 godzin.
W Muzeum oprowadzają wyłącznie licencjonowani przewodnicy. Ze względu na dużą liczbę zagranicznych turystów, istnieje również możliwość wyboru języka. Edukatorzy mówią tu w następujących językach: angielski, chorwacki, czeski, francuski, hebrajski, hiszpański, japoński, niderlandzki, niemiecki, norweski, polski, rosyjski, serbski, słowacki, szwedzki, węgierski i włoski. Ze względu na duże zainteresowanie, usługę przewodnika dla grup należy rezerwować z wyprzedzeniem. Miejsce pamięci można zwiedzać również indywidualnie, jednak zaangażowanie przewodnika pomoże w lepszym zrozumieniu trudnej historii miejsca. W określonych godzinach istnieje możliwość utworzenia z osób indywidualnych grupy i zaangażowania przez nią przewodnika. Można mieć pewność, że dzięki przewodnikom zwiedzanie Auschwitz-Birkenau (Auschwitz-Birkenau Tour) będzie bardzo wartościowym doświadczeniem.
Auschwitz-Birkenau Tour – uwagi praktyczne
Do Muzeum Auschwitz-Birkenau można dojechać autobusem lub pociągiem z Krakowa. Miasto Oświęcim jest dobrze skomunikowane i dojazd tutaj nie stwarza większych trudności. Jeśli decydujemy się na autobus, trzeba liczyć się z tym, że pojazdy mogą być przepełnione. Dlatego – jeśli przewoźnik oferuje taką możliwość – warto wcześniej zaopatrzyć się w bilety. Warto pamiętać, że w marcu i kwietniu do Polski przybywa wiele grup młodzieży z Izraela w ramach tzw. „Marszu Żywych” (March of the Living). Muzeum Auschwitz-Birkenau jest obowiązkowym punktem tych pielgrzymek, więc wybierając wiosenne miesiące na wycieczkę do Oświęcimia (Auschwitz-Birkenau Tour) należy liczyć się ze wzmożonym ruchem w przestrzeniach muzealnych. Oba miejsca pamięci – Auschwitz i Birkenau – znajdują się w niewielkiej odległości od siebie i drogę tę z powodzeniem można pokonać na piechotę. Koniecznym wyposażeniem każdego turysty odwiedzającego to miejsce są wygodne buty. Wizyta w obozach Auschwitz-Birkenau (Auschwitz-Birkenau Tour) jest nie tylko emocjonalnym, ale również wyczerpującym fizycznie przeżyciem.
Więcej wiedzy na ten temat znajdziesz tutaj.