Bezpieczeństwo dzieci w czasie jazdy samochodem to priorytet każdego rodzica. Co jednak tak naprawdę sprawia, że foteliki samochodowe dla dzieci są bezpieczne? Na jakie kwestie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze fotelika, a jakie nie są aż tak istotne, jak mogłoby wynikać z obiegowych opinii? Czy certyfikaty oraz dobre oceny z testów zderzeniowych to najważniejsza sprawa? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury wszystkich zatroskanych rodziców, jacy chcą zapewnić dzieciom maksymalnie bezpieczną oraz komfortową jazdę samochodem.
Jakie foteliki dla dzieci wybrać?
Rodzic, który po raz pierwszy staje przed wyborem siedziska do auta dla swojego dziecka, często łapie się za głowę. W internecie można znaleźć zatrzęsienie informacji o poszczególnych modelach, nowoczesnej technologii zastosowanej do ich produkcji, oraz testach jakie przeszły. Rośnie również liczba sklepów z fotelikami, oferujących coraz to nowsze warianty. (Przykładem takiego sklepu może być Centrum Fotelików, jakiego produkty znajdziecie pod poniższym adresem: centrumfotelikow.pl/k/foteliki-samochodowe). Dla początkujących wiele kwestii związanych z tym pozornie łatwym zakupem, to czarna magia, a przecież zależy nam na jak najlepszym zabezpieczeniu dziecka w czasie podróży. Nie lepiej ma się również sprawa z rodzicami, dla których kupno fotelików samochodowych nie jest pierwszyzną. Rynek wciąż się zmienia, Unia Europejska wprowadza nowe regulacje, pojawiają się coraz to bardziej efektywne testy, które mają sprawdzać profesjonalizm siedzisk. Jak zorientować się w gąszczu certyfikatów, oznaczeń, ocen i innych mierników bezpieczeństwa? Oto kilka wskazówek.
Foteliki samochodowe – rodzaje i kategorie
Zanim zaczniemy przyglądać się wynikom testów bezpieczeństwa oraz certyfikatom, musimy ustalić kategorię wagową do jakiej należy nasza pociecha. To podstawowe i najważniejsze kryterium. W przypadku najmłodszych, czyli noworodków, będzie to grupa 0/0+, w jakiej waga musi wynosić pomiędzy 0-12 kg. Niech nie zaskoczy nas fakt, że wszystkie modele z tej kategorii będą montowane tyłem, gdyż jest to obowiązkowe w przypadku fotelików dla dzieci do 15 miesiąca życia. (Niebawem regulacja ta może objąć również starsze dzieci. Takie prawo obowiązuje już między innymi w Szwecji). Kolejna kategoria wagowa to grupa 0/1 (0-18 kg), a więc ta przeznaczona zarówno dla niemowlaków, jak i starszych dzieci. Jej wybór jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że dziecko nie zdąży zbyt szybko wyrosnąć z siedziska. Następne grupy to kolejno 1/2 (9-25 kg) i 2/3 (15-36 kg) przeznaczone dla starszaków.
Jeśli chodzi natomiast o rodzaj fotelika, a przede wszystkim sposób w jaki jest on montowany to należy zdawać sobie sprawę, że tradycyjne siedziska FWF, a więc te przodem do kierunku jazdy, nigdy nie zagwarantują dziecku takiego bezpieczeństwa, jak te montowane tyłem, a więc typu RWF. Świadczą o tym jednoznacznie różnego rodzaju testy.
Certyfikaty i testy
Testy oraz certyfikaty to rzecz bardzo istotna przy wyborze. Kupując fotelik wybierajmy tylko te modele jakie otrzymały najwyższe noty z testów bezpieczeństwa, a przynajmniej te ocenione na nie mniejszą ocenę, niż „dobry”. Pamiętajmy jednak, że nawet najwyższe oceny z testów i prestiżowe certyfikaty nie zapewnią dziecku bezpieczeństwa na drodze, jeśli nie będziemy kierować się rozsądkiem oraz intuicją przy wyborze fotelika. To największe zabezpieczenie jakie możemy dać naszym szkrabom.