Bieszczady dla ciekawych: cerkiew w Równi

0
2068

Jest jednym z najciekawszych zabytków architektury drewnianej na terenie Podkarpacia oraz jedną z tych pamiątek, dzięki którym możemy lepiej poznać dawne Bieszczady. Cerkiew w Równi to obiekt, który dla każdego z nas może się stać niezwykle ważnym punktem w programie wycieczki po tej części Karpat. Czym mogą nas tu oczarować Bieszczady? Co warto wiedzieć na temat tej ukrytej w górach miejscowości?

Równia to jedna z ciekawszych wsi wołoskich w tej części kraju, której wielkim walorem jest długa i ciekawa historia. Wiadomo, że wieś ta istniała już w połowie XVI wieku, a do I połowy XX wieku była wsią zdominowaną przed grekokatolików. Opuszczona w czasie II wojny światowej, w późniejszym okresie została zasiedlona przez sprowadzonych tu Polaków – katolików. Pamięć o dawnych mieszkańcach wsi pozostała jednak, a zabytkowa cerkiew jest najlepszą pamiątką. Wprawdzie pełni ona obecnie rolę kościoła katolickiego, jednak jest architektura wciąż przypomina o żyjących tu dawniej grekokatolikach. Czym wyróżnia się ta budowla? Cerkiew w Równi to ciekawy zabytek z XVIII wieku, który przyciąga uwagę charakterystycznymi kopułami oraz podziałem cerkwi na trzy części: nawę, babiniec i prezbiterium. Wokół cerkwi zachował się dawny cmentarz, na którym zachowało się sporo zabytkowych nagrobków grekokatolickich.

Bieszczady to wyjątkowa kraina, która jest rajem nie tylko dla tych, którzy kochają górskie wycieczki. Tu, wśród gór i lasów, czekają na nas również wspaniałe zabytki drewnianej architektury, w gronie których cerkiew w Równi zajmuje miejsce wyjątkowe.

www.warsawovernight.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ