Butelka do karmienia – przeczytaj zanim wybierzesz!

0
2485
Butelka do karmienia – przeczytaj zanim wybierzesz!

Zakup wyprawki dla noworodka to dla przyszłych rodziców nie lada wyzwanie. Zwykła butelka do karmienia, a ile kształtów i rodzajów! Plastikowa czy szklana? Otwór – szeroki czy wąski? Kształt – tradycyjny czy wyprofilowany? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jaka butelka będzie najlepsza dla Twojego malucha.

Rozmiar, kształt i materiał

Rozmiar butelki zależy od wieku malucha. Małym brzdącom w zupełności wystarczy butelka o pojemności 120-150 ml. Gdy nadejdzie czas, że maluch w mgnieniu oka zacznie opróżniać całą butelkę i domagać się więcej, wybierz większą, mieszczącą do 250 lub nawet 330 ml pokarmu.

Butelka dopasowana do kształtu dłoni dziecka pozwoli mu z łatwością utrzymać ją w pozycji umożliwiającej samodzielne spożywanie pokarmu. Niestety, niestandardowy kształt butelki utrudnia utrzymanie jej w czystości. Szeroki otwór będzie więc zdecydowanie wygodniejszy, ułatwiając dokładne wyczyszczenie butelki od wewnątrz i dotarcie do wszystkich zakamarków, w których mogą gromadzić się bakterie.

Coraz większą popularnością wśród rodziców cieszą się butelki szklane, które nie odbarwiają się, są bardziej trwałe, i łatwiej utrzymać je w czystości. Butelki wykonane z plastiku są jednak dużo lżejsze i nie niosą ryzyka skaleczenia dziecka. Warto wspomnieć także o butelkach silikonowych, które, dzięki dużej plastyczności, ułatwiają maluchowi przyjmowanie pokarmu. Zbyt mocno ściśnięte mogą jednak uwolnić zbyt dużo mleka, co zwiększa ryzyko zachłyśnięcia się dziecka.

Gdy już wybierzesz odpowiedni rozmiar i materiał, zwróć uwagę, czy podziałka na butelce jest wyraźna – to duże ułatwienie, zwłaszcza, gdy karmisz mlekiem modyfikowanym. Sprawdź również, czy nakrętka ze smoczkiem dobrze się zakręca, nie powodując „uciekania” pokarmu.

Sposób na kolkę? Butelka!

Kąpiele w ciepłej wodzie, okłady, masaże, ziołowe herbatki…Domowych sposobów na kolki jest wiele. Jeśli dziecko cierpi na wyjątkowo uporczywe i bolesne ataki bólu, warto zaopatrzyć się w specjalną butelkę antykolkową, która minimalizuje ilość połykanego wraz z pokarmem powietrza.

Ile butelek na start?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy jedna butelka do karmienia wystarczy? Przez pierwszych kilka miesięcy mleko będzie przecież podstawowym pokarmem naszego malucha. W natłoku codziennych obowiązków nie zawsze będziemy mieć czas na dokładnie umycie i wyparzenie butelki po każdym posiłku, podczas gdy nasz brzdąc będzie domagać się kolejnej porcji. Warto więc na początek zaopatrzyć się w dwie lub nawet trzy butelki, które umożliwią naprzemienne i wygodne karmienie.

Przeczytaj również poradach dotyczących wyboru butelki do karmienia http://lovi.pl/pl/karmienie-butelka

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ