Architektura wnętrz to bardzo atrakcyjne studia, które pozwalają połączyć pasję do sztuk plastycznych ze zdolnościami analitycznego umysłu. Gdzie można znaleźć taki kierunek, jakie zagadnienia będą poruszane w czasie nauki i gdzie szukać zatrudnienia po otrzymaniu dyplomy? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.
Projektant wnętrz, czyli kto?
Każdy z nas chciałby przebywać w estetycznych i funkcjonalnych wnętrzach, bez względu na to, czy znajdują się one we własnym mieszkaniu, miejscu pracy, czy urzędzie. Jednak tylko nieliczni potrafią zaprojektować przestrzeń tak, by spełniała wszystkie swoje założenia, a przy tym cieszyła oko i wyróżniała się niebanalnym wyglądem. Właśnie ta garstka osób posiada predyspozycje do tego, by w przyszłości zostać projektantami otaczającej nas rzeczywistości, czyli architektami wnętrz. Ich zdolności w połączeniu ze zdobytą w czasie studiów wiedzą, pozwalają na stworzenie funkcjonalnej, ergonomicznej, ekologicznej i efektownej przestrzeni. Są specjalistami w dziedzinie planowania, projektowania oraz wyposażania wnętrz. Dzięki nim każde pomieszczenie staje komfortowe i niepowtarzalne, sprawiając, że chce się w nim przebywać dłużej, niż wymagają tego okoliczności.
Projektanci wnętrz to specjaliści, łączący w swoim fachu analityczny umysł architekta oraz wyobraźnię i zdolności manualne artysty.
Gdzie studiować architekturę wnętrz?
Studia na tym kierunku oferuje Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie (zobacz: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-architektury/architektura-wnetrz). Zajęcia odbywają się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i weekendowym, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do trybu życia oraz codziennych zajęć. Dodatkowo zajęcia prowadzone są również w języku angielskim. Kierunek ten staje się coraz popularniejszy, co powoduje, że na jego uruchomienie z roku na rok decyduje się coraz większa liczba uczelni w całej Polsce. Podczas nauki studenci zdobywają zarówno praktyczną, jak i teoretyczną wiedzę, pozwalającą im planować przestrzeń z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów, tworzyć wnętrza od podstaw oraz pracować przy ich adaptacji, czy rewaloryzacji. Będą mieli również możliwość współpracy z artystami plastykami, scenografami, architektami zajmującymi się innymi dziedzinami projektowania, materiałoznawcami, grafikami czy informatykami. Po ukończeniu studiów na kierunku architektury wnętrz I stopnia, absolwenci otrzymują tytuł licencjata lub inżyniera.
Projektowanie wnętrz – kierunek przyszłości
Kierunek ten staje się coraz bardziej popularny, a jego absolwenci bez większych trudności odnajdują się na rynku pracy, szybko zdobywając zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach w biurach projektowych, firmach designerskich oraz deweloperskich, pracowniach konserwatorskich, czy agencjach eventowych. Często uczestniczą przy produkcji filmów, spektakli i reklam oraz organizacji targów i różnorodnych warsztatów. Wielu z nich otwiera własne firmy zajmujące się projektowaniem wnętrz, dzięki czemu zyskuje niezależność i możliwość samodzielnego decydowania o sposobie pracy. Wykwalifikowani specjaliści z tej dziedziny są rozchwytywani nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. Jeśli więc szukasz stabilnego zatrudnienia, posiadasz zdolności artystyczne i chcesz mieć wkład w kreowanie otaczającej Cię przestrzeni, rozważ podjęcie studiów na kierunku architektury wnętrz. Być może to zawód właśnie dla Ciebie.