Co powoduje brak apetytu i po co nam apetyt?

0
1884
brak apetytu

Łaknienie stanowi podstawową funkcję człowieka, wymaga ona ciągłego dostarczania organizmowi pokarmów, będących źródłem energii, która jest potrzebna naszemu organizmowi praktycznie do wszystkiego co „chce” on wykonać – od utrzymania stałej temperatury ciała, po zmobilizowanie jakiekolwiek ruchu. Dzięki odpowiedniemu bilansowi energetycznemu możliwe jest utrzymanie stałej wagi ciała. Warto tu wspomnieć o fakcie zróżnicowania pod wzgledem zapotrzebowań energetycznych poszczególnych osób, są one bowiem zależne od płci, trybu życia, rodzaju pracy, intensywności przeżyć(stres, radość itp.) czy nawet klimatu.

brak apetytuOrganizm ludzki, który otrzymuje impuls łaknienia jest mobilizowany, aby spożyć jakiś pokarm i uzyskać kolejne porcje niezbędnej energii. To tyle wstępem już takim książkowym wstępem, który jednak był niezbędny do tego, aby dobrze zrozumieć istotę problemu, często masowo lekceważonego, który jednak jak sama nazwa wskazuje jest problemem. Jak łatwo się domyślić wszystko co jest „zaprogramowane” w naszym organiźmie jest potrzebne, a uczucie łaknienia jest jednym z tych niższego rzędu. Więc to, że coś jest „inne” w większości przypadków oznacza problem i tak jest również w tym przypadku.

Przyczyn braku apetytu jest mnóstwo, niektóre z nich są chwilowe, nagłe i równie szybko jak sie pojawiły znikają(zazwyczaj mają one podłoże psychologiczne). Inne jednak potrafią byc o wiele bardziej niebezpieczne – np. powodowane nowotworem złośliwym(rakiem). Braki w łaknieniu bvywają również powiązane z anoreksją, zaburzeniami smaku, jadłowstrętem. W przypadkach utrzymywania się tego stanu przez dłuższy czas należy zareagować.

Rodzaje braku apetytu

Ze względu na przyczyny braków łaknienia wyróżniamy następujące ich rodzaje:

-powodowanych zakażeniami wirusowymi lub bakteryjnymi, wówczas u chorego występują dodatkowe objawy – charakterystyczne dla danej choroby, np. kaszel, kichanie, zmęczenie, nudności. Stan chorobowy nie trwa zbyt długo.

-powodowanych czynnikami psychicznymi, związanymi z obniżonym samopoczuciem, stresem, zaburzeniami odżywania(anoreksja), nawykami(np. wyciągniętymi z domu rodzinnego), wstrętem do jedzenia(jest to termin powiązany z zaburzeniami odżywienia)

-powodowanych czynnikami fizycznymi(na przykład chorobami serca, wątroby, neurologicznymi, HIV i innymi)

Co może oznaczać brak apetytu?

Spis wszystkich mozliwych dolegliwości dotyczących braków łaknienia jest naprawdę pokaźny. Wśród nich możemy wyróżnić takie zaburzenia jak:

-Promienica (aktynomikoza), rzadka choroba zakaźna

-Choroba Addisona

-Alkoholowa choroba wątroby

Astma u dzieci

-Tzw. BED (binge eating disorder), czyli zespół gwałtownego objadania się

-Rak i skutki uboczne terapii (u niektórych pacjentów podczas chemioterapii lub radioterapii występuje utrata łaknienia i pragnienia).

-Celiakia

-Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (wywołana przez wirusy coxsackie)

Choroba Leśniewskiego-Crohna

-Wirus cytomegalii (CMV)

Demencja

-Depresja

-Cukrzyca

-Ciąża pozamaciczna

-Zapalenie wsierdzia

-Refluks żołądkowo-przełykowy

-Lamblioza

-Mononukleoza zakaźna

Zapalenie wątroby typu C

-Niewydolność nerek

-Krętkowica

-Świnka

Zapalenie trzustki

-Reumatyzm

-Stres

-Zakażenie tasiemcem

-Wrzody i wrzodziejące zapalenie jelita grubego

-Ponadto przyjmowanie niektórych leków (antybiotyki, kodeina) i narkotyków (kokaina, amfetamina, heroina) oraz(popularnych w ostatnich czasach) dopalaczy

Jak należy postępowac w przypadku braku apetytu?

Należy pamiętać, że żadnych sygnałów dawanych ze strony swojego organizmu nie należy ignorować i nawet tak jak się wydaje nieważny układ trawienny może okazać się sygnalizatorem pewnego problemu. Problemu związanego najczęściej, ale nie tylko, ze stanem fizycznym naszego organizmu i widmami przyszłych chorób. Może jednak okazać się w niektórych przypadkach, że nasze cialo sygnalizuje nam nasze problemy psychiczne, bariery, których nie jesteśmy w stanie pokonać. Nie należy wyolbrzymiać każdego problemu, ale nie należy go równiez lekceważyć. Nic nie zastąpi pomocy specjalisty – najczęściej lekarza. Więc jeśli po upływie dłuższego czasu braki w łaknieniu nie ustały należy udać się jak najszybciej po pomoc u specjalistów.

Powikłanie wynikające z brakow apetytów

Krótkotrwałe zaburzenia zazwyczaj nie powodują dużych strat i spustoszenia w organiźmie człowieka. Jednak w sytuacji, gdy zaburzenia się przedłużają, należy się liczyć z możliwymi efektami długofalowymi oraz efektami chorób je powodujących. Wówczas zjawisku braku łaknienia może towarzyszyć:

-Gorączka

Drażliwość

-Ogólne wycieńczenie organizmu

-Przyśpieszona praca serca

-Złe samopoczucie, które potrafi utrzymywać się przez bardzo długi czas

Spadek masy ciała – najbardziej logiczny efekt omawianej dysfunkcji, nie należy go jednak lekceważyć – może on okazać się bardzo poważny, a nawet w przypadku osoby z nadwagą czy otyłej, głodówka nigdy nie jest dobra dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka – bardzo często zapominany efekt chorobliwej utraty masy ciała, uważanej częściej za zaletę niż wadę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ