Czapka na zimę – krótki poradnik przed zakupem

0
1238
Czapka na zimę

Czapka to nieodłączny element naszej jesiennej i zimowej garderoby. Niektóre z dostępnych rodzajów czapek nadają się również do noszenia przez cały rok – również wiosną i jesienią. Niemniej, to właśnie zimą są one szczególnie potrzebne i pożądane. Główną funkcją czapek jest bowiem izolacja naszej głowy przed działaniem takich czynników atmosferycznych jak niska temperatura, wiatr i deszcz lub śnieg. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie rodzaje czapek zimowych znajdziesz oraz w którą warto się zaopatrzyć.

Materiał wykonania a skuteczność w izolacji termicznej

Poruszając temat czapek zimowych, nie można nie wspomnieć o jednej z najważniejszych kwestii – czyli o materiale, z którego zostały one wykonane. Jak dobrze wiemy, rodzaj zastosowanego materiału ma bezpośredni wpływ na skuteczność danej czapki w pełnieniu swoich podstawowych funkcji. Jakie zatem dostępne rodzaje materiałów możemy znaleźć?

Przede wszystkim – znaleźć możemy czapki wykonane z materiałów naturalnych – wełny, bawełny, kaszmiru lub też wymieszane (w różnych proporcjach) z materiałami syntetycznymi. Do tych ostatnich należą choćby poliamid czy elastan, a także polar – materiały często wykorzystywane w produkcji odzieży (nie tylko czapek). Oczywiście, materiały naturalnego pochodzenia są bardziej skuteczne w izolacji termicznej, syntetyczne natomiast – w transporcie powietrza.

W ostatnich latach zyskują także na popularności czapki wykonane ze skóry naturalnej oraz ekologicznej skóry syntetycznej. Skórzane czapki to przede wszystkim kaszkiety, czapki marynistyczne i maciejówki. Ich ekologiczne odpowiedniki są nie mniej skuteczne i wytrzymałe na działanie czynników szkodliwych oraz upływ czasu. Dlatego, stosujemy je chętnie zarówno zimą, jak i latem – gdy jesteśmy wystawieni na działanie deszczu lub śniegu.

Komfort noszenia i specjalne wzmocnienia w czapkach zimowych

W wyborze czapki zimowej powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na materiał, z którego została wykonana, ale także na obecność dodatkowych wzmocnień i rozwiązań technicznych. Podstawowym jest dodatkowa membrana – czyli warstwa izolująca przed działaniem wiatru i wilgoci, a także opadami atmosferycznymi. Niektóre rodzaje membran sprzyjają również wentylacji czapek – uskuteczniają wymianę powietrza, co pozytywnie wpływa na kondycję naszych włosów oraz skóry głowy.

Kolejnym zagrożeniem, przed którym ochroni nas czapka, są bakterie, które lubią rozwijać się w materiałach wilgotnych, słabo wentylowanych. Osobom wrażliwym na przetłuszczanie się włosów polecamy zaopatrzyć się w czapkę zimową wyposażoną w technologię silverplus. W czapkach takich zastosowano dodatek w postaci jonów srebra o wysokim stężeniu. Dzięki temu nawet gdy nasze włosy są wilgotne i słabo wentylowane przez dłuższy okres, nie będą się w nich rozwijać szkodliwe drobnoustroje.

Na koniec warto wspomnieć, że niektóre spośród dostępnych rodzajów czapek są uniwersalne i nadają się do stosowania zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Inne z kolei – jak na przykład czapki marynistyczne bądź czapki kaszmirowe – stosowane są przede wszystkim przez jedną płeć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ