Czy krew w kale świadczy o groźnej chorobie?

0
2765
krew w kale

Dowiedz się jakie są najczęstsze przyczyny jej występowania. Zapoznaj się ze skutecznymi metodami zapobiegania i leczenia.

Obecność krwi w kale wzbudziła w Tobie niepokój? Nie możesz spać, jeść ciągle zastanawiasz się czy to przypadkiem nie objaw choroby nowotworowej? Spokojnie krew w kale nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Czasami przyczyna jest bardzo błaha jednak nie wolno tego objawu lekceważyć.
Poznaj najczęstsze przyczyny występowania krwi w kale.

Czy z moim zdrowiem wszystko w porządku?

To pytanie zapewne przewija się w głowie każdego, kto podczas porannej wizyty w toalecie zauważył krew w wydalanym stolcu. Pamiętaj o tym, że krew w kale nie zawsze musi być objawem groźnej choroby, bardzo często wywołują ją inne niezagrażające zdrowiu schorzenia. Mogą to być np.:

żylaki odbytu – popularne hemoroidy to nic innego jak guzki krwawnicze, jest to wstydliwy problem większej części populacji,

– wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przewlekła choroba zapalna obejmująca błonę śluzową jelita oraz odbytu. Cechą charakterystyczną są znaczne ilości krwi towarzyszące biegunce;

polipy jelita grubego – z początku niegroźne zmiany, rozwijając się mogą w późniejszym okresie przeobrazić się w zmiany o charakterze nowotworowym,

krew w kale– choroby nowotworowe – nowotwór jelita grubego zaliczany jest do jednych z najgroźniejszych chorób czego objawem często jest pojawienie się krwi (utajonej) w oddawanym stolcu,

przewlekły stan zapalny przewodu pokarmowego (choroba Leśniowskiego-Crohna), zmiany mogą pojawić się na każdym odcinku układu zaczynając od jamy ustnej aż po odbyt,

– żylaki przełyku,

– infekcje bakteryjne – obecność krwi często towarzyszy biegunkom,

Niepokojące objawy i przebieg choroby

Krew w kale może mieć bardzo różną postać, czasami bez problemu dostrzeżemy ją gołym okiem a w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie testów na jej obecność. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Do jednych z najczęstszych objawów świadczących o obecności krwi w kale jest pojawienie się tzw. stolca smolistego, nazwa ściśle powiązana jest z jego zabarwieniem – jest ono bardzo ciemne niemalże czarne. Świadczy to w wpływie kwasów znajdujących się w żołądku – co z kolei wskazywać może na to, że w górnej części układu pokarmowego doszło do krwawienia. U większości pacjentów występują także krwiste wymioty.
Jeżeli zaobserwowałeś krew na bieliźnie lub papierze prawdopodobnie przyczyną obecności krwi w kale jest schorzenie dolnej części układu pokarmowego.
Nie zawsze jednak jest tak prosto, bardzo często krew w kale może pojawić się a my nawet tego nie zauważymy. W takich przypadkach należy wykonać badania na krew utajoną – czyli taką, której gołym okiem nie widać. Nakłonić Ci do takiego badania powinny inne objawy takie jak: silne, skurczowe bóle brzucha, nudności, wymioty, podwyższona temperatura ciała oraz inne symptomy typowe dla schorzeń ze strony układu pokarmowego.

Nigdy nie lekceważ objawów!

Obecność krwi w kale powinna dać Ci do myślenia – pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć tego objawu. Być może to nic groźnego i jesteś zupełnie zdrowy ale co jeśli jest to dolegliwość związana z chorobą nowotworową… W tym przypadku czas odgrywa naprawdę bardzo ważną rolę. Wczesne rozpoznanie, w szczególności chorób nowotworowych jest bardzo ważne. Nowotwór jelita grubego określany jest mianem „cichego zabójcy” i słusznie ponieważ w początkowej fazie nie daje on żadnych charakterystycznych objawów. Tylko wczesne zdiagnozowanie nowotworu da Ci szansę na całkowite wyleczenie!
Jeżeli coś w ostatnich miesiącach szczególnie Cię zaniepokoiło – nie zwlekaj z wizytą u specjalisty!

Leczenie i metody zapobiegania

Jeżeli wiesz czym dokładnie spowodowana jest obecność krwi w kale tzn. z jaką chorobą jest powiązana wtedy należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń wydanych przez lekarza – pilnować wyznaczonej diety i regularnie zażywać przepisane przez niego medykamenty. Zadbaj o swoje menu – odżywiaj się zdrowo i mądrze. Unikaj ciężko strawnych i pikantnych potraw. Posiłki spożywaj o regularnych porach i w mniejszych ilościach. Pamiętaj – mniej znaczy więcej!
Do wizyty u lekarza powinny nakłonić Cię także nawracające silne brzucha, którym towarzyszą nudności, wymioty, biegunka, utrata przytomności, podwyższona temperatura ciała, uczucie osłabienia itp. W takich przypadkach możesz nawet nie wiedzieć o tym, że w kale znajduje się krew – konieczne będzie wykonanie badania na krew utajoną.
Być może to tylko hemoroidy. W przypadku tego wstydliwego problemu leczenie jest bardzo łatwe i co najważniejsze krótkotrwałe.
Lekarz może zalecić także wykonanie innych badań takich jak np. badanie tomograficzne, gastroskopia czy kolonoskopia. W trakcie obu tych zabiegów specjalista ma możliwość przeprowadzenia bardzo dokładnej obserwacji poszczególnych odcinków układu pokarmowego.

Konsultacja ze specjalistą powinna rozwiązać wszystkie Twoje problemy i dać Ci odpowiedź na pytanie co jest przyczyną tej dolegliwości.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ