Czy migotanie przedsionków serca jest niebezpieczne?

0
2941
migotanie przedsionków serca

Poznaj najczęstsze przyczyny występowania tej dolegliwości. Dowiedz się co możesz zrobić aby uchronić się przed migotaniem przedsionków.

Przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, zasłabnięcia – to tylko jedne z objawów migotania przedsionków. Nie ryzykuj swojego zdrowia a nawet życia – nieleczone zaburzenie wiąże się z wystąpieniem poważnych powikłań. Sprawdź co przyczynia się do ich występowania, czym się objawiają oraz jakie ryzyko ze sobą niosą.

Co sprzyja migotaniu przedsionków?

migotanie przedsionków sercaMigotanie przedsionków serca jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń pracy serca. Dotyka ono znaczą część populacji – częściej z tego powodu cierpią mężczyźni. Migotanie przedsionków wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Główną przyczyną powstania arytmii jest dysfunkcja przedsionków, które nie wykonują regularnych i równoczesnych skurczów. Na skutek takiego działania przedsionków zmniejsza się ciśnienie krwi w komorach serca. Przyczyny arytmii możemy podzielić na dwie grupy – na sercowe i poza-sercowe.

Przyczyny wynikające ze schorzeń mięśnia sercowego:

choroba wieńcowa (niedokrwienna) serca,

– nadciśnienie tętnicze,

– wady serca,

– zapalenie mięśnia sercowego,

– choroby nowotworowe serca,

– skrobiawica,

– choroba Besniera-Boecka-Schaumanna,

operacje na sercu,

Przyczyny będące wynikiem innych chorób:

– nadczynność tarczycy,

infekcje układu oddechowego,

– zatorowość płucna,

– nadwaga,

– cukrzyca,

nadużywanie alkoholu, papierosów, dopalaczy, narkotyków i innych używek,

W przypadku kiedy przeprowadzone badania nie wskazują powiązania arytmii z żadną chorobą wtedy przyczynę migotania przedsionków serca uznaje się za nieznaną (tzw. idiopatyczne migotanie przedsionków).

Objawy…

Osoby z rozpoznaną arytmią najczęściej uskarżają się na nagłe przyspieszenie bicia serca (uczucie kołatania). Pamiętaj o tym, że w większości przypadków migotanie przedsionków serca może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów – często rozpoznawane jest już w momencie wystąpienia powikłań lub przypadkiem w trakcie wykonywania rutynowych badań.

Migotaniu przedsionków serca najczęściej towarzyszą:

– kołatanie serca,

duszności,

– zawroty głowy,

– ogólne osłabienie i zmęczenie organizmu,

zasłabnięcia,

– krótkotrwała utrata przytomności,

Jeżeli wyżej przedstawione objawy w ostatnim czasie pojawiły się również u Ciebie nie zwlekaj z wizytą u kardiologa!

Rodzaje arytmii

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje migotania przedsionków serca, które są ściśle powiązane z czasem ich występowania. Są to:

migotanie przedsionków napadowe – pojawia się nagle, utrzymuje się zazwyczaj do 48 godzin, nie wiąże się z występowaniem żadnych powikłań, ustępuje samoistnie;

migotanie przedsionków przetrwałe – trwa dłużej niż 7 dni, w tym wypadku konieczna jest pomoc kardiochirurga i zastosowanie odpowiedniego leczenia;

– migotanie przedsionków przetrwałe długo trwające – o tym rodzaju mówimy w momencie kiedy arytmia utrzymuje się dłużej niż 12 miesięcy;

migotanie przedsionków utrwalone – ma ono charakter przewlekłego zaburzenia, którego w żaden sposób nie można wyleczyć.

Niebezpieczne powikłania

Jednym z najczęściej pojawiających się powikłań nieleczonego migotania przedsionków serca są częste utraty przytomności i zasłabnięcia. Arytmia może doprowadzić także do niewydolności serca a nawet do udaru niedokrwiennego mózgu – zagraża on nie tylko naszemu zdrowiu ale przede wszystkim życiu! Czy wiesz, że udar mózgu występuje znacznie częściej u osób zmagających się z arytmią serca niż z innymi schorzeniami?
Nie ryzykuj – jeżeli czujesz, że z Twoim sercem dzieje się coś złego, martwi Cię pojawiające się uczucie kołatania serca oraz przypadkowe omdlenia czym prędzej skonsultuj się ze specjalistą. Im wcześniej poznasz przyczynę swoich dolegliwości tym większe masz szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Jak skutecznie ustrzec się przed migotaniem przedsionków serca?

To pytanie zapewne zadaje sobie wiele z nas. Postaraj się zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Wystrzegaj się alkoholu, papierosów i innych używek, odżywiaj się zdrowo i ćwicz!
Ogranicz także spożywanie kawy – mimo, że pobudza ona organizm do działania to niestety ma zły wpływ na prawidłową pracę serca.

Jednak najlepsze co możesz zrobić dla siebie i swojego serca to oczywiście regularne badania kontrolne. To, że badałeś się kilka lat temu nie może dać Ci gwarancji, że od tamtej pory nic nie zaburzyło prawidłowego funkcjonowania przedsionków serca. Większość chorób, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych typowych symptomów. Migotanie przedsionków serca wykrywane jest najczęściej podczas rutynowego badania EKG – jego leczenie opiera się na zastosowaniu środków farmakologicznych przeciwarytmicznych. Szczególną uwagę należy zwrócić tutaj na przyczyny, które często powodują arytmię serca. Nie bagatelizuj żadnych z nich – przestrzegaj zaleceń lekarza, trzymaj się planu leczenia a Twoje serce z pewnością Ci za to podziękuję!

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ