Ciąża i poród to bardzo wymagający okres w życiu kobiety. Z tego względu po jego zakończeniu potrzebny jest czas na regenerację i powrót organizmu do pełni sprawności. Jest nim właśnie połóg. Jak przebiega i co należy o nim wiedzieć? Wyjaśniamy.
Czym jest połóg?
Połóg to okres występujący bezpośrednio po porodzie. Pojawia się zawsze, u każdej kobiety, bez względu na sposób wydania na świat potomstwa. Najczęściej trwa 6-8 tygodni, może być jednak dłuższy lub krótszy, w zależności od indywidualnych cech organizmu. W czasie połogu stopniowo ustępują zmiany, które zachodziły w ciele kobiety przez całą ciążę oraz podczas porodu. Jest to moment, w którym młoda matka potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację. Niezwykle ważne jest wtedy wsparcie rodziny oraz pomoc w opiece nad noworodkiem. Konieczna jest również przynajmniej jedna kontrola lekarska, która potwierdzi, że proces ten przebiega prawidłowo.
Intersujesz się tematyką parentingową? Więcej wartościowych artykułów znajdziesz na stronie producenta żywności i suplementów dla dzieci – Humana
Czego spodziewać się podczas połogu?
Cofane się zmian powstałych w organizmie w okresie ciąży jest bardzo intensywne. Z tego względu młoda matka powinna przygotować się na występowanie licznych dolegliwości, takich jak:
- Pojawienie się odchodów połogowych – macica oczyszcza się po porodzie, a co za tym idzie, produkuje dużą ilość wydzieliny – w pierwszej fazie połogu, trwającej zazwyczaj kilka dni, jest ona bardzo obfita i krwistoczerwona, lecz wraz z upływem czasu zmniejsza się i nabiera mniej intensywnego koloru, by całkowicie zniknąć po upływie ok. 5-6 tygodni.
- Silne skurcze i ból w dolnej części brzucha – dolegliwość ta związana jest z intensywnym obkurczaniem się macicy, która w czasie ciąży kilkukrotnie zwiększyła swoją objętość. Zazwyczaj najsilniejszy ból odczuwalny jest podczas karmienia piersią. Dzieje się tak, ponieważ wytwarzana jest wtedy duża ilość oksytocyny, czyli hormonu odpowiedzialnego nie tylko za laktację, ale również powrót narządów rodnych do właściwej formy.
- Ból krocza – jest on wynikiem licznych mikrourazów, otarć oraz założonych szwów. Najczęściej mija po kilku tygodniach, kiedy tkanki zdążą się zregenerować, a blizny zagoić.
- Gorączka – choć nie pojawia się u wszystkich kobiet, jest częstym symptomem występującym w połogu. Zazwyczaj jest ona reakcją na silne osłabienie organizmu.
- Senność, złe samopoczucie, wahania nastroju– gorszy stan emocjonalny bezpośrednio po porodzie jest spowodowany nie tylko zmęczeniem, ale również dużymi zmianami w gospodarce hormonalnej. Potrzeba kilku tygodni, by ilość hormonów w organizmie kobiety się uregulowała, a jej samopoczucie wróciło do normy.
Jak przygotować się na nadejście połogu?
Bez wątpienia konieczne będzie zaopatrzenie się we wszystkie niezbędne artykuły higieniczne, takie jak podkłady, majtki poporodowe, podpaski itp. oraz łagodne leki przeciwbólowe (np. Paracetamol). Dobrze jest również zapewnić sobie w tym czasie wsparcie bliskich osób, które będą mogły przejąć część obowiązków oraz pomóc w opiece nad noworodkiem. Nie należy zapominać, że połóg to przede wszystkim czas regeneracji. Kobieta musi więc mieć możliwość odpoczynku, by szybko wrócić do pełni sił. Warto też zadbać o kontakt z położną środowiskową, która będzie kontrolowała stan zdrowia młodej matki. Więcej na temat połogu dowiesz się na: https://humana-baby.pl/blog/polog-co-to-jest/